Egy, a csillagászok által működtetett, nemzetközi bolygóvadász programban ötévnyi felvétel vár áttekintésre. A munkához bárki csatlakozhat.
A Naprendszeren kívül rengeteg olyan exobolygó lehet még, amiket nem azonosítottak be a kutatók. Ezeket a planétákat különféle teleszkópokkal most is kutatják, de annyi adat van, hogy nem győzik áttekinteni. Ezért is hirdettek meg egy új, nemzetközi programot, melynek lényege, hogy a civilek is bekapcsolódhassanak a bolygókutatásba.
A Science Alert szerint nem távcsövekkel kell kémlelni az eget, hanem az NGTS exobolygókereső-programban (Planet Hunters Next-Generation Transit Search) eddig összegyűlt adatokat kell ellenőrizni. Ebben az adatbázisban jelenleg mintegy ötévnyi felvétel vár áttekintésre.
A civileknek az úgynevezett tranzit jelenséget kell felfedezniük: ez az a folyamat, amikor egy csillag fénye rövid időre elhomályosul, ami arra utalhat, hogy egy bolygó halad el előtte. A folyamat észleléséhez nem szükséges csillagászati ismeret vagy tapasztalat,
de éles szemek és türelem, igen.
Az NGTS vezetője, az asztrofizikus Peter Wheatley szerint a legjobb számítógépes programok is hibázhatnak, és kihagyhatnak egy-egy érdekesebb bolygójelöltet. Az emberek viszont még mindig okosabbak a gépeknél, így elképzelhető, hogy pont egy civil fog megtalálni valami szokatlant.
Az önkéntes bolygóvadászok az NGST oldalán tudnak besegíteni a kutatók munkájába.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.