Egy számítógéppel végzett szimuláció eredményei arra utalnak, hogy a nukleáris eszközök megvédhetik a Földet a semmiből felbukkanó aszteroidáktól.
Az Armageddon című nagysikerű mozifilmben olajfúró szakemberek segítségével helyeznek el atomtöltetet egy hatalmas aszteroida felszínén, mely becsapódása esetén a Föld pusztulását okozná. A történet bizonyos értelemben nem volt légből kapott, és ezt most már kutatás is igazolja: az atomfegyverek tényleg megvédhetnek minket egy ilyen eseménytől.
Mindezt a NASA Jet Propulsion Laboratory különleges kísérlete állapította meg. A kutatók a Gizmodo szerint kétévente elvégeznek egy szimulációt, amely egy érkező aszteroida megállításával foglalkozik. Egy ilyen tesztre került sor nemrég, a vizsgálat főszereplője pedig a 2021 PDC jelű, fiktív kisbolygó volt.
Az aszteroida a szimuláció alapján a semmiből tűnt fel, és a beazonosításától számítva mindössze hat hónapja maradt az emberiségnek, hogy felkészüljön az érkezésére. A NASA abból indult ki, hogy ilyen rövid idő alatt nem lehet mindent számításba venni, ezért olyan eszközökkel kell dolgozni, amik egyből rendelkezésre állnak – ilyenek többek közt az atomfegyverek is.
A kutatók az úgynevezett bomlasztás stratégiáját választották, melynek lényege, hogy a kisbolygót darabokra robbantják, az újonnan keletkező részek pedig (remélhetőleg) saját pályájukon haladnak tovább, de a Földet elkerülve. Ez a taktika pedig tényleg hatásosnak bizonyult: a NASA számítógépes algoritmusokkal és egy szoftver, a Spheral segítségével modellezett egy ilyen eseményt, amely pontosan a terveknek megfelelően zajlott.
A program egy 100 méteres kisbolygóval dolgozott, amelyet egy egy megatonnás szerkezettel robbantottak szét. A szimuláció alapján az égitest tömegének 99 százalékát sikerült megsemmisíteni. A NASA tesztjében öt különböző pályán mozgó aszteroidát vizsgált, mindig más időablakkal. Az elmélet pedig mindig helyesnek bizonyult. A kutatók véleménye ugyanakkor megosztott abban a kérdésben, hogy az aszteroidák darabokra való bontása esetleg nem okoz-e még nagyobb gondot. De mint fogalmaztak, ha a veszély valós, ez is egy optimális forgatókönyv.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.