Tech hvg.hu 2021. október. 18. 09:33

Megint túlpörgött az orosz űrhajó hajtóműve, elmozdította helyéről a Nemzetközi Űrállomást

Az orosz Szojuz MSZ-18 űrhajó hajtóművét pénteken tesztelte Oleg Novickij űrhajós, ám a procedúra a tesztidőszak lejártával sem ért véget.

Ismét elmozdult pozíciójából a Nemzetközi Űrállomás (ISS). Az incidens még pénteken történt, és kiderült: az esetért ismét az orosz űrhajó hajtóműve volt a felelős. A nyár közepén már volt egy hasonló anomália, akkor az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz egy szoftverhibára fogta, hogy a Nemzetközi Űrállomás forogni kezdett.

A The New York Times beszámolója szerint ezúttal a Szojuz MSZ-18 űrhajó hajtóművének a próbagyújtásával adódtak gondok, ez a folyamat ugyanis túl sokáig tartott. A lap arról ír, a Roszkoszmosz szerint a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén lévő űrhajósok nem voltak veszélyben.

A NASA és az orosz űrügynökség 30 perccel azután tudták visszaszerezni az irányítást az állomás felett, hogy az magyar idő szerint 11 óra 13 perckor kimozdult a pozíciójából.

NASA

A beszámolók szerint az ISS-hez dokkolt Szojuz MSZ-18 hajtóműveit Oleg Novickij űrhajós tesztelte. A NASA szóvivője arról tájékoztatott, hogy a tesztnek meghatározott ideig kellett volna tartania, ám az nem ért véget. Végül a helyzet nem volt annyira komoly, mint amilyennek a nyári incidenst írták le, az viszont nem megnyugtató, hogy rövid idő leforgása alatt már a második ilyen baleset történt.

Azt egylőre nem tudni, hogy mi okozta a hajtómű "túltesztelését".

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.