Kissé erőszakos módon próbálja az Apple elérni, hogy még csak véletlenül se vigye valaki nem hivatalos szervizbe az iPhone 13 készülékét, ha annak tönkremenne a kijelzője.
Megszokhattuk, hogy az Apple nem szereti a harmadik fél szervizszolgáltatásait, számos akadályt gördít a termékek „jogosulatlan” javításának megakadályozására, legyen szó notebookjairól, tabletjeiről, okostelefonjairól.
Ami ez utóbbiakat illeti, amellett, hogy fizikailag megnehezítette az iPhone megnyitását az alkatrészek eltávolításához és cseréjéhez, akár az egész iPhone leállhat, ha nem engedélyezett harmadik féltől származó összetevőt használnak. Mivel csak az erre feljogosított szervizközpontok férhetnek hozzá alkatrészekhez és szerszámokhoz az alkatrészek ellenőrzéséhez, ez valóban elriaszthatja a tulajdonosokat attól, hogy pénzt takarítsanak meg a külső javításokkal. Egyébként az Apple álláspontja is érthető, nem szeretné, ha egy esetleg balul sikerült beavatkozás rossz fényt vetne valamelyik eszközére.
Az iPhone 13 esetében sincs ez másképp, bár ezúttal – jegyzi meg a SlashGear – van, ahol engedett az Apple: például akkumulátorcsere esetén csak egy figyelmeztetés jelenik meg, de nem blokkolódik a telefon. Viszont a leggyakrabban elromló összetevőnél, a kijelzőnél egy fura korlátozást vezetett be a gyártó.
Az iPhone 13 kijelzőjének nem hivatalos cseréje teljesen lehetetlenné teszi az arcfelismerés (Face ID) funkció használatát, még akkor is, ha a cserekijelző egy másik iPhone-ból származik. Amíg a kijelző nem egyezik azzal, amit az iPhone 13 eredetileg kapott, addig nem működik az említett funkció, viszont, ahogyan az a lenti videóból is kiderül, ha az eredeti kijelzőt visszateszik, akkor a Face ID is „visszatér”.
Bár mindez elsőre úgy hangzik, mint a Touch ID cseréje esetében is használt „biztosítás”, valójában másról van szó. Az ujjlenyomat-érzékelő ugyanis biztonsággal kapcsolatos összetevőket tartalmaz, így érthető az óvatosság harmadik fél által végzett csere esetén. A kijelző viszont nincsen közvetlen kapcsolatban a Face ID funkcióval (a TrueDepth rendszer minden része az iPhone-ban található), így egy igazán furcsa megoldásról van szó, amit csak a külső javítások megakadályozására használnak.
Amennyiben csak egy egyszerű iOS 15 hibáról lenne szó, akkor ezt az Apple orvosolhatja a következő frissítésben, ismerve azonban az Apple javításokkal kapcsolatos üzletpolitikáját, a szoftverhibának igencsak kicsi az esélye.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.