A csillagászok hosszú ideje figyelik az univerzumot, amihez természetesen előrejelzéseket is készítenek. Az egyik legújabb tudományos csomag igen méretes lett.
A csillagászat nagyon különbözik a többi tudományos területtől, hiszen a kutatóknak csakis egyetlen minta áll rendelkezésükre, amit vizsgálhatnak. Máshoz pedig nem tudják hasonlítani az adatokat. A szakértők ezért elég gyakran szimulációkat végeznek, amik válaszokat adhatnak arra is, hogy az univerzum nagy részét adó sötét anyag pontosan miként viselkedik.
Az egyik legújabb szimuláció az Uchuu nevet kapta: a The Universe Today szerint a számítógépes rendszer 2,1 billió elemből áll, illetve a kozmosz egy 9,6 milliárd fényév átmérőjű részét mutatja be, az elmúlt 13 milliárd(!) évre visszamenőleg.
A szimuláció létrejöttéhez több mint 40 ezer számítógép magját használták, melyek összesen 20 millió óra alatt generálták le a virtuális világegyetemet. Az így létrejött adatcsomag 3 petabájtot tett ki (egy petabájt összesen 1 000 000 gigabájtnak felel meg), de a „csomagot” végül sikerült 100 terabájtra összetömöríteni. Természetesen ez is óriási méret egy hétköznapi PC-nek, de valamivel fogyaszthatóbb. A tárolás viszont így sem olcsó: a Nimbus Exadrive-ből a 100 TB-os kiadás 40 ezer dollárba, vagyis kb. 12 millió forintba kerül.
Az Uchuu-szimuláció egyébként online is elérhető, az adatok, illetve egyéb érdekességek ide kattintva böngészhetők.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.