A Surfshark DQL nevű kutatása vizsgálta többek közt az internetminőséget, és az országban elérhető adatbiztonságot is. Az előbbi kategóriában Románia és Algéria is beelőz minket.
Elkészült a Surfshark Digital Quality of Life Index (DQL) nevű kutatásának legfrissebb, 2021-es változata, mely az adott területre jellemző digitális életminőséget osztályozza, összesen 110 ország helyzetét vizsgálva. A kutatás öt szempontot vesz figyelembe, és ennek alapján rangsorolja a vizsgált államot. Ezek az internet megfizethetősége és minősége, az elektronikus infrastruktúra, az e-biztonság (vagyis lényegében adatbiztonság), és végül az e-kormányzat. (Azaz, milyen segítséget kap az állampolgár az ügyintézéshez.)
A felmérés természetesen Magyarország helyzetét is elemezte, a kutatók pedig rögtön egy szomorú tényre világítanak rá: ha minden kategóriát nézünk, akkor idén a 32. helyre kerültünk, ami azt jelenti, hogy tavalyhoz képest hét helyet zuhantunk vissza az összes szereplőt vizsgálva. A csak európai országok közül pedig a 22. helyet szerezte meg Magyarország.
Azért jó eredményeink is vannak: a Surfshark szerint Magyarország az internet minősége és az e-biztonság tekintetében befért a világranglista első 30 szereplője közé. A kutatók azt is kiemelték, hogy az itt elért eredményünk 20 százalékkal haladja meg a globális átlagot. A felmérés szerint a koronavírus-járvány kezdete óta Magyarországon 51 százalékkal javult a szélessávú internetkiszolgálás, és csak a sebességet nézve a ranglista 8. helyén állunk. Az internet megfizethetőségén viszont volna még mit javítani: ebben a versenyben a 37. helyen állunk.
Még Kazahsztánban, Argentínában és Lengyelországban is olcsóbb a net.
Az internetminőséggel kapcsolatos verseny abszolút győztese Dél-Korea lett, a második helyen az Egyesült Arab Emírségek, a harmadikon Kína áll.
A kiberbiztonság, illetve az adatvédelem helyzete sem a legjobb Magyarországon: itt a 28. helyet csíptük meg, miközben olyan államok is beelőznek minket, mint Ukrajna, Románia, Portugália és Litvánia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.