A Brémai Egyetem kutatói 38 pikokelvines értéket regisztráltak, ami az abszolút nulla foknál mindössze 38 billiomod Celsius-fokkal számít melegebbnek.
Mindegy, milyen tudományterületről van szó, mindegyiknél találni érdekes és meghökkentő kísérleteket, illetve eredményeket. Ezúttal német kutatóknak sikerült magukra vonzaniuk a figyelmet, miután egy különleges, és igen bonyolult manőverrel megdöntötték a valaha mért leghidegebb hőmérséklet rekordját – írta erről az Interesting Engineering.
A portál szerint a Brémai Egyetem kutatóinak 38 pikokelvines (pK) értéket sikerült regisztrálniuk, ami mindössze 38 billiomod Celsius-fokkal magasabb érték az abszolút nulla foknál. Ez utóbbi pontosan -273,15 Celsius-fokos hőmérsékletet jelent, de ez a termodinamika törvényei miatt elérhetetlen. A fizikusok viszont hosszabb ideje vizsgálják, miként lehet a közelébe kerülni. Ez történt meg most.
A folyamathoz 100 ezer rubídium atomot helyeztek el egy mágneses mezővel körülvett vákuumkamrában. Ezt lehűtve egy gázfelhő képződött, amit Bose-Einstein-kondenzátumnak (BEC) neveznek. A kamrát ezután a brémai ZARM toronyba vitték, ahonnan mintegy egy 120 méteres magasságból ledobták. Miközben a kamra zuhant, a kutatók többször is ki-, illetve bekapcsolták a mágneses mezőt, ami a gázokra is hatással volt. A folyamat végén pedig megszületett a rekordot döntő, 38 pikokelvines hőmérséklet – igaz, mindössze 2 másodperc erejéig. A szimulátor viszont azt mutatta, hogy mikrogravitációs környezetben ez az állapot akár 17 másodpercig is fenntartható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.