Tech hvg.hu 2021. augusztus. 23. 16:29

Megvan, hogy szabadulunk meg a szúnyogoktól? Tudósok komoly felfedezést tettek

Kaliforniai kutatók génszerkesztői eszközzel „kikapcsolták” egy szúnyog látását, ami ezután képtelen lett felismerni a célpontját.

Az Aedes aegypti, vagyis az egyiptomi csípőszúnyog sötét vizuális jeleket használ a vadászathoz, ám tudósok szerint elérhető, hogy a rovar ne lássa a célpontját – például az embert. A kutatást a The Washington Post foglalta össze. A cikk szerint a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem kutatói a CRISPR génszerkesztői eszközzel iktatták ki egy szúnyog fényérzékelő receptorait. Ezzel végeredményben láthatatlanná tették a gazdatestet a vérszívó előtt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szúnyogok szemében lévő fényérzékelő fehérjék egyike a felelős a rovar azon képességéért, hogy felismerje a célpontot, de az elméletet most először sikerült bizonyítani. A vizsgálat során először az úgynevezett az Op1 fehérjét blokkolták, de az nem vezetett túl jó eredményekhez, ezért az Op2 nevűvel is megtették ezt.

A szakértők később ezernyi szúnyogmutánst hoztak létre, amelyekből eleve hiányzott az érzékelés képessége. Hogy az elméletet a gyakorlatban is bizonyítsák, kutatók egy kisebb ketrecet építettek, melyben egy fekete és fehér kört is elhelyeztek. Egyes vélemények szerint a szúnyogokat kifejezetten vonzzák a sötét színű ruhák, illetve a szén-dioxid.

A kutatók egyike, a tanulmány vezető szerzője, Jinpeng Csan egy szívószál segítségével több szúnyogot is a ketrecbe fújt. A kísérlet első részében, az Op1 fehérjével nem rendelkező szúnyogok még rárepültek a fekete pontra. Azok viszont, amikből mindkét fehérje hiányzott (vagyis az Op1 és az Op2),

céltalanul bolyongtak a ketrecben, és nem repültek a fekete háttérhez.

A kutatók szerint az még nem egyértelmű, hogy az emberek elleni támadásokat is ki lehet-e védeni ezzel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés