Tech hvg.hu 2021. augusztus. 08. 18:03

Repülő autók? Ugyan, lassan elkészül az első repülő motor is

A modern repülő járművek legtöbbje még csak a koncepciós rajzoknál vagy a tervezésnél tart. A Jetpack Aviation újdonsága viszont már túl van az első teszten.

A jetpackek, vagyis háti rakéták után egy fokkal izgalmasabb projektbe vágta fejszéjét az amerikai JetPack Aviation: a cég egy olyan motorszerű eszközt kíván építeni, amely repülve közlekedik, és természetesen utasa is van – írta meg az autoevolution nevű portál.

A Los Angeles-i székhelyű cég mára elkészítette a jármű, vagyis a Spdeeder prototípusát, amelyet négy különálló turbina segít felemelni. A monstrumot a vállalat saját tervezésű szoftvere vezérli, amelyet a hivatalos közlemény szerint 18 hónapig tartó munka eredményeként sikerült összerakni. A gép még nincs kész, de a fejlesztés így is remekül halad: egy nemrég lezajlott teszt keretében már sikerült megreptetni.

A szakemberek ehhez hevederekkel rögzítették a jármű alapját, amely ezután nem csak, hogy felszállt, képes volt elfordulni és stabilan lebegni. A cégalapító David Mayman szerint a prototípus alváza csak a tesztek miatt ilyen nagy, a végtermékbe ennél jóval kisebbet építenek be. És hogy az milyen lesz?

David Mayman/JetPack Aviation

A JetPack elképzelése szerint a repülő motorjuk legalább 200 kilót megemel majd, és 300 kilométer/óra sebességgel lehet vele haladni. Mármint repülve. Az eszközbe nem kerülnek akkumulátorok, mert ilyen projekteknél már megbízhatatlanok. A cég az előzetes számítások alapján 380 ezer dollár darabáron (nagyjából 115 millió forint) értékesítheti majd a repülő motorokat, de első körben csak a hadsereg, illetve a mentőalakulatok számára válnak elérhetővé. Hogy pontosan mikor, azt még nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.