Tech hvg.hu 2021. augusztus. 06. 08:48

A Facebook legújabb találmánya még közelebb visz minket Zuckerberg nagy álmához

A Reality Labsnál is forró téma a virtuális valóság. A csapat újdonsága egyelőre viszont inkább ijesztő, mint hasznos.

A virtuálisvalóság-szemüvegek nagy hátránya, hogy a viselő teljes arcát eltakarják. Így pedig nehéz szemkontaktust tartani a digitális térben mozgó emberrel. A probléma megoldása a Facebook Reality Labs nevű kutatólaboratóriumában is felmerült, nemrég pedig alkottak is egy eszközt, ami még közelebb visz minket ahhoz a világhoz, ami Mark Zuckerberg egyik legfőbb álma: hogy szó szerint belecsöppenjünk a Facebookba. De miről is van szó?

A pontos eszköz, illetve a vonatkozó kutatás a Passthrough VR nevet viseli. Egy félig-meddig hagyományos VR-headsetről van szó, azonban a külső részén egy másik kijelző is található: itt jelenik meg a viselő szeme, noha nem teljesen úgy, ahogy a valóságban. Itt ugyanis a szempár digitális mása követhető.

A Reality Labs ezelőtt egy táblagépre vetítette ki a VR-ben kalandozó arcát és pillantásait, de az a megoldás értelemszerűen nem volt túl előnyös. Már csak azért sem, mert egy eleve nagyobb készüléket kellett viselnie az embernek. A mostani, újabb fejlesztés viszont sokkal felhasználóbarátabb, hiszen ez már majdnem olyan, mint egy szemüveg.

A munka ettől függetlenül rendkívül lassan haladt, a Facebook csapatának ugyanis rá kellett jönnie, hogyan rögzítheti és küldheti egy másik, kisebb kijelzőre a felhasználó szemeit. Ez utóbbi feladatot végül kamerák segítségével oldották meg, amelyek a headset belső részén foglalnak helyek. A lencsék folyamatosan rögzítik a viselő szemeit, majd az így létrejövő képet továbbítják a másodlagos (elülső) kijelzőre.

A The Verge szerint a fejlesztés még nem ért véget, hiszen az eszköz a másik kijelző miatt vastagabb és nehezebb. És kissé ijesztő is: ennek oka, hogy a pislogást például nem képes olyan gyorsasággal lekövetni, mint ahogy az a valóságban is történik. De valószínűleg csak idő kérdésre, mire ezt is orvosolják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.