A kínai gyártó nemcsak a hardvert, hanem a szoftvert is teljesen újra cserélte, ennek viszont alaposan megfizettetik az árát. Nyúzópróbán az elődjénél nagyobb tudású, de egyben többet is fogyasztó Huawei Watch 3 Pro.
Kis túlzással élve: a Huawei úgy cserélgeti az okosóráin futó operációs rendszert, mint más az alsóneműjét. A nemes egyszerűséggel Watch néven debütált első ilyen készülék a Google-féle Android Weart futtatta, majd ugyanezzel a szoftverrel jött ki a Watch 2 is. Ezután úgy döntött a cég, hogy a hosszú üzemidő érdekében beáldoz néhány funkciót, ennek jegyében pedig a Watch GT és GT2 órák már a Huawei-féle Lite OS-szel érkeztek. Most pedig itt a vadonatúj Watch 3 sorozat, amelynek órái a cég újabb saját oprendszerét, a hamarosan a Huawei mobilokra is megérkező Harmony OS-t futtatják.
A 2021-es kínálat áll egyrészt a kisebb méretű, rövidebb üzemidejű és némileg olcsóbb Watch 3-ból, mellette azonban a mindent bele kategóriás Watch 3 Próból – az alábbiakban ez utóbbit mutatjuk be részletesen.
Hatalmas
Az eddigi csúcsmodell, a GT2 Pro sem volt éppen kicsi, a 3 Pro viszont még nagyobb lett. A 48x49,6x14 milliméteres újdonság nem egyszerűen csak nagy, hanem szíj nélkül 63 grammos tömege is bőven átlag feletti.
Ennek jegyében nem árt felkészülni arra, hogy az óra könnyen beleakadhat a ruházatunkba, és az alvás közbeni viselete is mindennek mondható, csak kényelmesnek nem.
Alapáron egy minőségi bőrszíjat vagy fémszíjat kapunk hozzá, amelyek 22 milliméteres szabvány szélességük révén egyszerűen cserélhetők, de örömmel vettük volna, ha az alapcsomagnak egy sportoláshoz jobban passzoló szilikonpánt is a részét képezné.
A minőségérzet nagyon rendben van, e tekintetben a Watch 3 Pro napjaink egyik, ha nem a legjobb prémium kategóriás okosórája.
A készülékház titánból, az előlap karcálló zafírüvegből, a hátoldal pedig kerámiából készült, és az egész termék olyan masszív kialakítású, hogy érzésünk szerint egy véletlen odaütéstől nem az órában, hanem a másik tárgyban keletkezik inkább kár. (Mint a Nokia 3310, csak órában.)
A köralakú kijelző átmérője az előző modell óta 1,39-ről 1,43 colra nőtt, és ugyanilyen arányban emelték a felbontását is. A képminőség kiváló, és mivel az AMOLED panelnek nőtt a fényereje, erős, akár szikrázó napsütésben is jól látható a képe.
A fényerőt automatika szabályozza, a kijelző a csuklónk felemelésére megbízhatóan és gyorsan bekapcsol.
Mi változott még?
Míg az előd jobb oldalán két szimmetrikusan elhelyezett nyomógomb található, addig a friss jövevényen felül egy kiálló köralakú, alul pedig egy laposabb oválisformájú kezelőszerv kapott helyet. Utóbbi egy személyre szabható funkcionalitású gomb, amelynél sokkal érdekesebb a felette lévő társa.
Ez a recés peremű gomb immár nemcsak lenyomható, hanem tekerhető is. Ennek köszönhetően az érintőkijelző nyomkodása nélkül is közlekedhetünk a menüben, viszont a leokézáshoz minden esetben hozzá kell érni a panelhez.
Hasznosabb lenne, ha a tekerhető gomb benyomása az OK-val, az alatt lévő gombé pedig a visszával lenne egyenértékű (legalább opcionálisan), illetve örülnénk neki, ha a tekerőgombnak a kezdőoldalon is lenne funkciója.
A Lite OS-ről ismerős listás menürendszer mellett egy ikonos új elrendezést is kapunk. Sebességben komoly előrelépésnek lehetünk tanúi, a szkrollozás sokkal gördülékenyebbé vált, a RAM 32 MB-ról 2 GB-ra katapultált.
Szolgáltatások
Újdonság, hogy Bluetooth 5.2 mellett 2,4 GHz-es wifi-támogatást is kapunk, vagyis az óra immár akár mobil nélkül is fel tud csatlakozni a netre. Sőt, az eSIM opciónak köszönhetően akár teljes értékű mobilként is funkcionálhat a Huawei újdonsága. (Ez a szolgáltatás a hazai szolgáltatók közül jelenleg csak a Telekomnál érhető el.)
Ha esetleg nincs eSIM-ünk, a telefonunk kihangosítójaként is használható az óra, ez az elődökben is meglévő funkció kiválóan működik, jól halljuk a hívott felett és ő is minket. Az NFC is jelen van a fedélzeten, viszont érintésmentes fizetés továbbra sincs.
A GPS-vevőt továbbfejlesztették, a kétcsatornás eszköz minden korábbinál gyorsabban talál pozíciót és a pontossága is messze átlagon felüli. A korábbról ismerős rengeteg szenzor mellé érkezett egy új: a hőmérő értelemszerűen csuklónk hőmérsékletét képes megmérni, ennek gyakorlati haszna azonban erősen kérdéses.
A sportfunkciók nem sokat változtak. Több mint 100-féle edzésmód áll rendelkezésre, amelyek közül 19 van részletesen kidolgozva, és 6-ot képes magától is felismerni a rendszer. Az edzéskövetés kiváló, azonban kár, hogy a Strava támogatás még mindig csak ígéret a gyártó részéről.
A vízállóság természetesen adott, így akár úszás közben is használható az óra.
Okosodott?
Az elődökön futó Lite OS kapcsán többször kifogásoltuk a szoftver relatíve zárt mivoltát, vagyis, hogy például szinte alig lehet bővíteni a gyári alkalmazások körét. A Harmony OS 2.0 e tekintetben jó irányban indult el, az appokat magán az órán futó AppGalleryben, illetve a telefonos alkalmazásban is fel lehet telepíteni, de egyelőre még mindig kevés az elérhető alkalmazás.
Hasznos appnak találjuk például a Stocardot, amelynek lényege, hogy a vásárlói kártyáinkon lévő vonalkódot akár az óra is képes megjeleníteni, ami adott esetben megkímél bennünket egy-egy telefon elővételtől. Remek lenne a Spotify, helyette azonban be kell érnünk a korlátozott tudású Huawei Music-kal, illetve a telefonon futó zenelejátszás távvezérlési lehetőségével.
Saját zenefájljainkat a 4-ről 16 GB-ra növelt belsőmemóriában tárolhatjuk el, az átmásolás funkció viszont csak egy későbbi frissítéssel válik majd elérhetővé. Ugyancsak későbbre ígérik a lehetőséget, hogy végre válaszolni tudjunk az órára érkező üzenetekre. Utóbbiakat és például a bejövő hívásokat többek közt rezgés is jelzi, a vibramotor viszont lehetne erősebb.
A telefonunkon futó Huawei Egészség alkalmazás révén sok szép és jól használható óralap tölthető le. Negatívum, hogy a korábbi óralapjainkhoz nem férünk hozzá, és ha nem Huawei mobilunk van, akkor a fizetős példányokat nem tudjuk beszerezni. Ugyancsak Huawei telefon kell ahhoz, hogy az órával távolról exponálni tudjunk.
A pulzusmérőt eddig is szerettük, most pedig picit még pontosabb lett. Újdonság az esésérzékelés: ha esetleg rosszul leszünk vagy baleset ér bennünket, az óra képes automatikusan egy vészjelző üzenetet küldeni egy előre definiált személynek. EKG és vérnyomásmérő nincs.
A gyorsabb működés és a kibővített szolgáltatási kör nagyobb fogyasztással jár. Az ebben a kategóriában hatalmasnak mondható, 790 mAh kapacitású akkumulátor a gyártó és saját tapasztalataink szerint is mintegy 5 napos normál üzemidőt biztosít. Ez sokkal jobb, mint egyes riválisok 1-2 napos használati ideje, de elmarad az elődök 10-14 napos értékétől.
Takarékos módba kapcsolva viszont akár 21 napra is nőhet az üzemidő, ilyenkor azonban több funkciót, így például a wifit és az eSIM hívásokat is elbukjuk.
Az órához mellékelt vezeték nélküli töltőpad 2,5 óra alatt tölti fel a lemerült telepet, de bármilyen szabványos wireless töltőt használhatunk.
Konklúzió, árak
+: kiváló minőség, szemrevaló dizájn, gyönyörű kijelző, fürge működés, 5 napos üzemidő. –: a nagy és nehéz, nem teljesen kiforrott szoftver, hiányzó funkciók, megnőtt fogyasztás, magas ár. |
A Huawei Watch 3 Pro egy kiváló minőségű és gyönyörű kivitelű okosóra, amely azonban jókora mérete miatt messze nem való mindenkinek. Mind hardveresen, mind szoftveresen egyértelműen fejlődésnek lehetünk tanúi, azonban kár, hogy egyes funkciók csak a későbbiekben válnak majd elérhetővé, illetve a GT2 szériához képes üzemidőben visszalépést tapasztaltunk.
Árban viszont sajnos igen komolyat lépett előre a Huawei. Míg 2019-ben a GT2 80 ezer, tavaly pedig a GT2 Pro 110 ezer forinton nyitott, addig a 3 Pro hivatalos listaára nem kevesebb, mint 164 ezer forint.
Akciósan ugyan 20 ezer forinttal olcsóbban is megúszható a vásárlás, azonban a ma már 45 ezer forinton jegyzett GT2, illetve a 70 ezer forintos áron kínált GT2 Pro egyértelműen jobb ár/érték arányú.
A szerényebb kivitelű Huawei Watch 3 sem olcsó, kiviteltől függően 140-150 ezer forintos áron jegyzik.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.