Kihívót kapott Elon Musk Neuralinkje: az Inbrain Neuroelectronics állítja, saját fejlesztésű implantátuma nem csak hatékonyabb, de biztonságosabb is, mint a SpaceX-főnök találmánya.
Nem Elon Musk az egyetlen, aki úgy véli, hogy az emberi agyba telepített „számítógép” segítségével olyan neurológiai problémák is gyógyíthatóvá válnak, melyekre ma még nincs orvosság: a Sifted nevű oldal számolt be róla, hogy a milliárdos érdekeltségébe tartozó Neuralink mellett egy spanyol startup is hasonló kísérletekbe kezdett.
Az Inbrain Neuroelectronics a grafént, vagyis az egyetlen atom vastagságú grafitréteget felhasználva készítene implantátumokat, melyek a Neuralinkhez hasonlóan az agyban kapnának helyet. Az Inbrain fejlesztése azonban hatékonyabb és biztonságosabb, legalábbis ezt állítja a spanyol csapat. Az Inbrain arra alapozza kijelentését, hogy Musk egy Pedot nevű polimert használ, amely a cég szerint sokkal gyorsabban lebomlik. Ezáltal nem alkalmas olyan hosszabb távú feladatokra, mint amikben a Neuralink gondolkodik. Az Inbrain ötlete viszont más irányból közelít, és állítják, ráleltek a tökéletes megoldásra.
A kísérletezés fontos előzménye volt, hogy a grafén alapú technikát úgy kellett módosítani, hogy azt a szervezet befogadja. Az anyag egyes formái ugyanis mérgezőek, így olyan eljárásra volt szükség, ami egyrészt biztonságos, másrészt képes kihasználni a grafén kimondottan hasznos tulajdonságait. Ilyen többek közt a rugalmasság és a jobb hővezetés is.
[Videót mutattak be Elon Muskék majmáról, amelyik gondolatokkal videojátékozik]
A spanyol cég az utóbbi éveket az eljárás tökéletesítésének szentelte, a munka pedig nemrég érett be. Az Inbrain szerint ez lehetővé teszi, hogy a terméket idővel embereken is kipróbálják. (Az implantátumot eddig csak birkák agyára kapcsolták rá.) A humán kísérletekre persze még várni kell, a célok mindenesetre grandiózusak. Míg Musk továbbra se tudta meghatározni, pontosan mire is lesz jó a Neuralink, az Inbrain már döntött: ők a Parkinson-kórt szeretnék vele kezelni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.