A szakemberek szerint előfordulhat, hogy az olyan navigációs szolgáltatások, mint például a Google Maps olyan útvonalra vezeti a kirándulókat, ami a tapasztalt túrázóknak és hegymászóknak is feladja a leckét.
A kezdő túrázók számára egy okostelefon az egyik legfontosabb eszköz lehet, amit magukkal kell vinnük. A készülék jó szolgálatot tehet zseblámpaként, a GPS koordináták meghatározásaként, iránytűként, és természetesen segítséget is hívhatnak vele. Ugyanakkor a szakemberek szerint a természetben nem érdemes csak a készülékre hagyatkozva tájékozódni, sőt, bizonyos esetekben ez még veszélyes is lehet.
A The New York Times beszámolója szerint a különböző alkalmazások és online térképek olyan útvonalra terelhetik a túrázókat, ami a tapasztaltabb hegymászók számára is kihívást jelenthet. Skóciában épp ők hívták fel a figyelmet arra, hogy a Google Maps olyan ösvényre vezetheti a kirándulókat, ami sziklákon és meredek, nehéz terepen vezet keresztül.
[Így mutatja meg a Google Térkép, hol nem keveredünk dugóba]
Erre egy példát is hoztak: azok, akik a Google szolgáltatásával akarnák elérni a Ben Nevis csúcsát, veszélyes terepre tévedhetnek. A Ben Nevis az Egyesült Királyság legmagasabb hegycsúcsa, magassága 1345 méter. Ez alapvetően nem sok – gondoljunk a Kékestető 1045 méterére –, ám ha a túrázók a Google Térképre támaszkodva akarnak elérni a hegy tetejére, akkor könnyen bajba kerülnek. A csúcshoz legközelebbi parkolótól ugyanis egy olyan út felé vezeti az embert a szolgáltatás, aminek megtétele a profik számára is kihívást jelent.
Heather Morning biztonsági tanácsadó szerint ha a távnak esős, felhős időben vág neki valaki, az könnyen végzetes lehet.
A hegymászók skóciai szervezete, a Mountaineering Scotland szerint többen is megsérültek már, akik a telefonjuk segítségével akartak így feljutni a Ben Nevisre, júniusban egy 24 éves nő veszítette életét emiatt, 2019-ben pedig három férfi halt meg emiatt.
A lap szerint hasonló a helyzet az Egyesült Államokban New Hampshire-ben is. Ott például az 1917 méter magas White Mountains esetében csaphatja be a Google Maps – és más online térképek – a túrázókat. A helyi vadőrszolgálat szerint nyaranta átlagosan minden hétre jut egy olyan segélykérés, amit amiatt indítanak, mert a telefon beviszi a túrázót az erdőbe, ahol aztán eltéved. Ilyenkor több órába telhet, mire megtalálják őket. Emellett a gyenge térerő és a lemerülő akkumulátor is hátráltathatja a mentést.
[Változik a Google Térkép: a leginkább környezetkímélő útvonalat mutatja majd]
A skót hatóság arra hívja fel a túrázók figyelmét, hogy még a kezdőknek szánt útvonalat is papíralapú térkép, valamint iránytű segítségével tegyék meg.
A Google szóvivője az esetre reagálva azt mondta, a Ben Nevis esetében a parkolótól a csúcsig tartó (a fenti képen látható) szaggatott vonal nem a járható ösvényt, hanem a legrövidebb útvonalat hivatott jelezni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.