A vancouveri Kitsilano Beachen 50 fok feletti hőmérsékletet mértek a júniusi hőhullám alatt. A perzselő melegben kagylók, csigák pusztultak el.
Az Egyesült Államok északnyugati részén és az ezzel szomszédos kanadai területen soha nem tapasztalt hőséget hozott a június: Vancouver közelében például több mint 47 Celsius-fokot mértek, ám egy kutató állítja, a város egyik legnépszerűbb strandján, a Kitsilano Beachen 50 foknál is melegebb volt.
Chris Harley, a Brit Kolumbiai Egyetem tengerbiológusa szerint a példátlan meleget a tengeri élővilág is megszenvedte: csigák, kagylók, illetve tengeri csillagok millió főttek meg elevenen. Harley úgy véli, hogy a Salish-tenger partvidékén (ez a Vancouver és Seattle előtti vizeket magába foglaló rész)
ezermilliárd ilyen állatka pusztulhatott el, noha ez a szám egyelőre csupán becslés.
Harley szerint a kagylók és csigák tömeges halálában az apály is közrejátszhatott. Az élőlények ilyenkor ugyanis nem tudnak visszamenni a biztonságot jelentő vizekbe, hanem a parton ragadnak. „Egy parton maradt kagyló bizonyos értelemben olyan, mint a gyermek, akit egy forró napon a kocsiban hagytak.”
A tengerbiológus szerint a normál nyári hőmérsékletet könnyen elviselik a tengeri állatok, ám azt, amilyen június végén volt tapasztalható, már nem. A kagylók tömeges pusztulása ráadásul a vízminőségre is hatással lesz, ezek az állatok ugyanis segítenek megszűrni a vizet.
[Óránként 47 345-ször villámlott Kanadában a hőség és a tűzvész miatt]
A CBC idézi a szintén vancouveri Bamfield Marine Sciences Centre szakértőjét, Chris Neufeldet, aki szerint Harley számításai valószínűleg nem tévesek, sőt: ő úgy vélekedett, lehetséges, hogy ennél sokkal több állat pusztult el a hőség miatt. A populáció egyébként egy-két éven belül helyreállhat, de ha a későbbiekben is ilyen meleg várható, úgy az állomány helyzete is egyre rosszabb lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.