A brit egészségügyi szakemberek szerint nem szerencsés, ha a legfontosabb korlátozó intézkedéseket egyszerre törlik el.
Az Egyesült Királyság egészségügyi szakemberei arra figyelmeztetnek: ha az összes, koronavírus-járvány terjedése ellen bevezetett korlátozást egyszerre feloldják, az gyakorlatilag új "variánsgyárak" létrejöttével jár majd. A tudósok erre azután hívták fel a figyelmet, hogy az új brit egészségügyi miniszter, Sajid Javid cikket írt arról, hogy a nemzet egészségének megvédése érdekében a jelentősebb korlátozásokat fel kellene oldani.
"Ijesztő, hogy Javid azt hiszi, a koronavírus valójában nem több az influenzánál" – mondta a The Guardiannak Stephen Reicher, a skót St. Andrews-i Egyetem oktatója. Az Egyesült Királyságban nemrég ismét erőre kapott a koronavírus, június végén egy nap alatt 16 ezer fertőzöttet találtak. A legutóbbi adatok szerint 24 248 új fertőzöttet találtak a briteknél egy nap legforgása alatt.
A brit parlament a hét elején dönthet arról, hogy enyhítsen a koronavírus-járvány miatt meghozott szabályokon. Ezek szerint nem lenne kötelező az arcmaszkok viselése, a "borostyán-listás" országokból való hazautazáskor pedig nem kellene önkéntes karanténba vonulniuk az utazóknak.
Javid szerint soha nem lesz olyan, hogy egy adott dátumtól kezdve már nem lesznek újabb fertőzések, ezért meg kell tanulni együtt élni a betegséggel, pont úgy, mint az influenzával.
Susan Michie, a University College London viselkedéstudományi központjának vezetője szerint azzal, hogy hagyják, hogy a közösségben terjedni a kórokozót, gyakorlatilag új variánsokat hoznak létre. Emellett a Javidot bírálók úgy látják, a brit kormány gyakorlatilag "elengedi" az emberek kezét, és az egyénre hárítják a védekezést.
Más szakemberek ugyanakkor úgy látják, hogy a lazításoknak lenne értelmük. Paul Hunter, a University of East Anglia tudósa szerint azok, akik már két dózist is kaptak a védőoltásból, kevésbé fogékonyak a fertőzésre, a maszk elhagyásának pedig nem valószínű, hogy komolyabb kockázata lenne. Allyson Pollock, a Newcastle-i Egyetem kutatója pedig úgy véli, hogy Javid javaslata hozzásegíti az Egyesült Királyságot a nyájimmunitás kialakulásához.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.