Tech hvg.hu 2021. július. 02. 10:03

Nagyszabású tervekkel állt elő Kína: kisváros a Marson, űrlift a Holdon

Kína nem csupán ellátogatna a Marsra, szó szerint megvetné a lábát rajta. Ehhez azonban építeni kell, de a kommunista országot ez sem tartja vissza. A Holdat is kinézték maguknak.

Egy űrkutatással foglalkozó konferencián, a GLEX-en (Global Space Exploration Conference) jelentette be a kínai állam tulajdonában álló, főként rakétafejlesztéssel foglalkozó CALT akadémia (Academy of Launch Vehicle Technology), hogy állandó, legénységgel ellátott bázist alakítana ki a Marson.

A Global Times című kínai állami lap szerint a kutatóbázist az elkövetkező 20 évben tervezik megépíteni. A munka több fázisban folyna, és már a 2030-as években nekilátnának. A projekt fontos része az optimális helyszín kiválasztása, de még ennél is hangsúlyosabb a bázis alapjául szolgáló építőanyagok elszállítása. Ezt a kínai tervek szerint egy teherszállító flottával oldanák meg, melyek valamikor a 2040-es években kelhetnének útra.

A konferencián még az is elhangzott, hogy a kínai tudósok megvizsgálják, nem lehetne-e a nukleáris energiát felhasználni a küldetéshez, és úgy általában a Marsra utazáshoz.

A kínai tudósok mindemellett egy „égi létrát” is megálmodtak, noha ezt nem a Marson, hanem a Hold és egy űrhajó közt alakítanák ki. Egyfajta űrliftről van szó, amely az elképzelések szerint az égitestről, illetve arra szállítana legénységet, továbbá rakományt, hogy az űrhajósok megspórolják a folyamatosan landolást, valamint a startot. A lift állítólag csőként kapcsolódna az állomáshoz. Kissé futurisztikus, ahogy a marsi bázisra vonatkozó tervek is, de ne feledjük: a kommunista ország nemrég önerőből juttatott kutatóeszközt a vörös bolygóra, közben pedig egy új űrállomáson is dolgozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.