Tech hvg.hu 2021. június. 25. 15:45

Ha vannak értelmes lények az univerzumban, évezredek óta láthatnak minket

Ahogy a földi tudósok is képesek észlelni egy-egy exobolygó csillag előtti áthaladását, úgy kutatók szerint más rendszerekből is ráláthatnak a Nap előtt „mozgó” Földre. A szakemberek találtak is néhány helyet, ahonnan remek kilátás nyílik a bolygónkra. Csak azt nem tudni, figyel-e valaki.

Az amerikai Cornell Egyetem kutatói úgy vélik, hogy az elmúlt 5000 évben több mint 1700 csillagtól lehetett megfigyelhető a Föld, ha feltételezzük, hogy léteznek idegen, értelmes civilizációk, amelyek technológiai fejlettsége legalább olyan szintű, mint a miénk.

A Nature oldalán megjelent beszámoló szerint a kutatók az úgynevezett fedési módszerből indultak ki, amely egy bevett eljárás, amikor a csillagászok más planéták után kutatnak. Ennek lényege, hogy ha a megfigyelt csillag fényességében változás áll be, akkor az azt is jelentheti, hogy a távolban egy felfedezetlen bolygó kering.

A csillagot ugyanis egy éppen áthaladó planéta is kitakarhatja.

A mostani új kutatás során a szakemberek úgy kezelték a Földet, mint egy távoli rendszerben keringő planéta, és azt vizsgálták, lehetséges-e, hogy mások ránk lássanak. A válasz igen, sőt: az elmúlt, illetve a következő 5000 év során összesen 2023 csillag volt/lesz olyan pozícióban, ahonnan elméletben látható a Föld Nap előtti tranzitja.

A kutatóknak azt is sikerült meghatározniuk, hogy ebből a merítésből 1715 sorolható azok közé, amelyek az eltelt évezredekben remek pozícióban voltak. A következő, szintén 5000 évben pedig további 319 lesz ilyen helyzetben. A tudósok emellett 75 olyan, 100 fényéven belül elhelyezkedő csillagot is találtak, ahonnan a Földről az elmúlt 100 évben sugárzott rádiójelek nagy valószínűséggel észlelhetők voltak.

A Cornell Egyetem szakemberei úgy vélik, hogy a 2034 beazonosított csillagból 7 körül biztosan találhatók exobolygók. Példaként említették a Ross128 nevű rendszert, amely nézőpontjából nagyjából kétezer éven át volt látható a Föld Nap előtti áthaladása. De ebbe a kategóriába sorolható a TRAPPIST-1 bolygórendszer is, ahonnan pontosan 1624 év múlva nyílik kilátás a Földre – ráadásul több száz éven át.

A gyűjteményben szereplő csillagok adatbázisának elkészítéséhez az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópjának megfigyeléseit használták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés