A tudósokat nemcsak az a kérdés foglalkoztatja, hogy van-e élet a Földön kívül, hanem az is, hogy hogyan hozhatnánk egy tőlünk sok száz/ezer fényévre lévő esetleges idegen civilizáció tudtára, hogy létezünk. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) egyik kutatója szerint sikerült megtalálni a választ ez utóbbi kérdésére.
Az MIT kutatója szerint képesek lehetünk létrehozni egy olyan lézeres jeladót, amely az általa kibocsátott lézersugár segítségével akár 20 ezer fényév távolságból is észrevehető. Ehhez egy 1-2 megawatt teljesítményű lézer, valamint egy 30-45 méter átmérőjű teleszkóp kellene, ami segítené összpontosítani a lézersugarat.
James Clark a The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányában azt írja, mindez olyan sugárzást tenne lehetővé, ami megkülönböztethető a nap infravörös energiájától. Ha vannak idegen csillagászok a szomszédos naprendszerben (például a 40 fényévnyire lévő Trappist-1-ben), akkor észlelhetik a lézer fényét, mellyel a tudós szerint akár Morse-kód is küldhető.
Egy ilyen jelzőberendezést pedig nem volna nehéz összeállítani. Chilében már épül egy 39 méteres lencseátmérőjű teleszkóp, az amerikai haditengerészetnek pedig van olyan erősségű lézere, amilyen a feladathoz kellene. Ilyen például az amerikai légierő által működtetett YAL-1 Airborne Laser, amivel rakétákat tudnak megsemmisíteni.
[Eldőlt: megépítik a vulkán tetejére a teleszkópot, a lencséje akkora lesz, mint egy repülőgép]
A projekttel kapcsolatban persze felmerült néhány probléma. Ilyen például az, hogy a lézerfény károsíthatja a szemet, még akkor is, ha az valójában szabad szemmel nem érzékelhető. Emellett hatással lehet az elhaladó űreszközök kameráira. Clark szerint ezért a legbiztonságosabb az lenne, ha a Hold túloldalára telepítenénk egy ilyen eszközt, még akkor is, ha ez nem épp a legkézenfekvőbb megoldás.
Hasonló jelet mi is foghatnánk akár egy egyméteres teleszkóppal is, ha az épp a megfelelő irányba állna. Emellett azonban azok az eszközök is szóba jöhetnek, amelyek az exobolygók légkörének összetételét vizsgálják.
[Vannak-e földönkívüliek, és mikor találjuk már meg őket?]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.