Tech hvg.hu 2021. július. 02. 13:40

100 ezernél is több antennát helyeznek ki, hogy felfedjék az univerzum titkait

A Square Kilometre Array Observatoryt harminc éven keresztül tervezték. A projekt most zöld jelzést kapott.

Július 1-jén megkezdődött a Square Kilometre Array Observatory (SKAO) nevű rádióteleszkóp-hálózat, egy soktízezer egységből álló csillagászati rendszer építése. Összesen három helyszínen fogják kialakítani: két része Ausztráliában lesz, egy pedig Dél-Afrikában, ezek egymástól függetlenül is működtethetők.

A Space.com szerint az SKAO rendszerének megépítését több mint 30 évig tartó tervezés előzte meg. Az Európai Csillagászati Társaság (ESA) június végi ülésén jelentették be, hogy a munkának ez a fázisa véget ért, elkezdődhet a projekt gyakorlati megvalósítása.

Az SKAO rádiójelek befogására alkalmas óriási hálózat, amelynek fő előnye, hogy általa egy központi rendszer szolgáltatja az adatokat a kutatóknak. A neve magyarra fordítva Négyzetkilométeres Hálózat, ami tulajdonképpen a rendszer legfontosabb képességét is magában foglalja: a hálózat egy négyzetkilométeres területet fed le.

Azért viszik Afrikába, illetve Nyugat-Ausztráliába, mert ott találhatók rádiózajtól mentes környezetben fekvő régiók, így az emberi tevékenység sem zavarhat bele a munkába. A kutatók szerint a rendszer a 70 MHz és 25 GHz közötti frekvenciatartományban vizsgálódik majd. A hálózat ehhez 131 072 antennát fog használni.

A hálózat építésének munkálataiba több mint 500 mérnököt vonnak be. Az eszköz használata nem korlátozódik majd egyetlen nemzetre, így óvatos becslések alapján is legalább 1000 kutató lesz képes vizsgálódni vele. A rendszer kiépítésével kapcsolatos első fázis ugyan július 1-jével kezdetét vette, de a fejlesztések vége valamikor 2029-ben záródhat le. A tudományos munka 2024-ben kezdődhet.

A kutatók szerint az SKAO több tudományos területnek is jelentős segítséget adhat, és várhatóan a Hubble űrteleszkóp által közreadott képeknél is jobb minőségű felvételeket továbbíthat. A rendszer várhatóan arra is képes lesz, hogy megválaszoljon néhány, a galaxisok fejlődésével kapcsolatos kérdést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés