Két inaktivált vírust használó oltóanyagról van szó, de a kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ kutatója nem nevezte meg, hogy melyek.
Az antitestválasz, amelyet két kínai vakcinára ad az emberi szervezet, kevésbé hatásos a koronavírus (korábban indiainak nevezett) delta variánsával szemben más vírusvariánsokhoz képest – mondta Feng Zijian, a kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ kutatója és korábbi igazgatóhelyettese. Zijiant, aki a kínai központi televíziónak (CCTV) nyilatkozott csütörtökön, a Reuters idézte.
A kutató a vakcinákat nem nevezte meg, csak azt árulta el, hogy inaktivált vírust tartalmaznak. Kínában öt különböző, saját fejlesztésű oltóanyag van forgalomban – ezeket például a Nature.com sorolja –, és összesen hét vakcinát fejlesztettek a fertőzés ellen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezek közül a Sinopharm vakcináját – amelyet Magyarországon is használnak – és a Sinovac által gyártott CoronaVac oltást engedélyezte. A Sinopharm és a Sinovac oltása is inaktivált vírust tartalmaz, de ez másik három kínai vakcináról is elmondható.
Májusban a kínai járványügyi központ egy másik szakembere azt mondta, hogy az olyan vakcinák, mint amilyen a Sinopharmé is, kifejezetten alacsony hatékonyságúak az mRNS alapú oltásokhoz képest. Arról is beszélt, hogy át kell gondolni a vakcinák kombinálását, az egyes dózisok mennyiségét, illetve a két oltás között eltelt időt. Ő egy nappal később már a kínai párt által felügyelt lapban bizonygatta, hogy szavait félreértették.
Kínában hivatalosan három városban találták eddig nyomát a delta variánsnak. Mindhárom Kuangtung tartományban van, ahol május 21. és június 21. között hivatalosan 170 ember kapta el a koronavírust. Hogy közülük hányan fertőződtek meg a delta variánssal, arról nincsenek hivatalos adatok. Zijian a kuangtungi fertőzésekről szólva azt mondta:
A beoltott fertőzöttek egyike sem lett súlyos eset, és a súlyos esetek egyike sem volt beoltva.
A delta variáns már itt van, a legjobb, ha még többen beoltatják magukat
Több európai országban is kiszorította a korábbi mutációkat a koronavírus delta variánsa, amely a rendkívül súlyos harmadik hullámot okozó alfa (brit) mutációnál is fertőzőképesebb. Bár az eddigi adatok szerint a már használt vakcinák védelmet nyújtanak ellene, nem olyan mértékben, mint korábban, és azt is csak a második dózis után.