Tech hvg.hu 2021. június. 17. 15:23

Egy kínai cég több száz magyarról gyűjtött adatokat, de a rendőrség szerint nem történt bűncselekmény

Az ügyben indított eljárást megszüntették a magyar hatóságok. A kínai cég legalább 700 itteni állampolgár adatát gyűjtötte be.

Tavaly szeptemberben érkeztek hírek arról a világszerte zajlott adatgyűjtésről, amelynek szálai Magyarországra is elvezettek. A megfigyelt több tízezer külföldi mellett 700 magyarról is gyűjtöttek információt, köztük kormánypárti és ellenzéki politikusokról, szakszervezeti vezetőről, egyetemi oktatóról, polgármesterekről, illetve korábbi államtitkárokról.

A begyűjtött adatokat egy Overseas Key Information Database nevű adatbázisban tárolták, amelyet a Shenzhen Zhenhua Data Information Technology állított össze még 2017-ben. A Zhenhua Data valamilyen kapcsolatban áll a kínai állammal, de azt nem tudni, milyen minőségben.

Hollik, Kubatov és Kunhalmi neve is ott van a nagy kínai adatcsomagban, amit hírszerzői céllal készíthettek

Mivel az ügynek magyar érintettjei is voltak, a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást indított ismeretlen tettes ellen, személyes adattal való visszaélés vétsége miatt. Ennek eredményéről érdeklődött most a Telex, az Országos Rendőr-főkapitányság pedig azt közölte:

Az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény ­– 2021 februárjában megszüntette.”

Arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyire veszélyes a Zhenhua Data – nagyrészt nyilvános információkat összegyűjtő, de ismeretlen forrású adatokat is tartalmazó – adatbázisa, de a szakértők szerint a hírszerzési célokat szolgáló gyűjtemény ritka betekintést ad a kínai adatipar működésébe – összegezte a Telex.hu.

Az adatbázist Keleti Arthur kiberbiztonsági szakértő, az ITBN konferencia alapítója is véleményezte, és azt mondta, „ha valakinek letöltjük az internetről a különböző paramétereit, arra még lehet vállat rándítani, hogy persze, kint van a LinkedInen meg a Facebookon. A dolog onnantól izgalmas, hogy ezeket az adatokat hogyan rendszerezik, hogyan kötik őket egymáshoz, ki az illető családja, milyen kapcsolatban van más emberekkel – csupa olyasmi, amivel esetleg zsarolható”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés