Az égi jelenség magyar idő szerint 12:04-kor kezdődik, és Budapestről nagyjából másfél órán keresztül látszik majd. Házi megoldásokkal nem szabad próbálkozni.
Május végén terjedt el a hír, hogy gyűrűs napfogyatkozás lesz Magyarországon. A jelenség napja ma, vagyis csütörtökön van: itteni idő szerint 12 óra 4 perctől lehet megfigyelni, és egészen 13 óra 27 percig tart. A napfogyatkozás Budapestről mintegy másfél órán keresztül látszik majd – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló bejegyzésében.
A csillagászok azt írják, hogy a gyűrűs napfogyatkozást teljes pompájában csak Kanadából, Grönlandról és Szibériából lehet megfigyelni, Magyarországról részlegesen lesz látható: a Hold a Nap átmérőjéből mindössze 8 százalékot fog „kirágcsálni” Budapesten.
A jelenséget speciális távcsővel érdemes követnie annak, aki kíváncsi rá, „mert azzal érdekes, és szép jelenségnek lehetünk tanúi”, ugyanis a Hold peremét nagyobb nagyításon enyhén csipkézettnek lehet látni.
A csillagászok hangsúlyozták, hogy a jelenség megfigyelésére csak szaküzletekben napmegfigyelésre alkalmazható eszközök használhatóak. A házi megoldások látáskárosodást okozhatnak.
A jelenséget élő videóban itt követheti:
A gyűrűs napfogyatkozás nem összekeverendő a teljes napfogyatkozással. Utóbbi az a jelenség, amikor a Hold teljes egészében eltakarja a napkorongot. Előbbi, a gyűrűs esetében a Hold látható átmérője kisebb, mint a Napé, így a totalitás közben (vagyis amikor a Hold pont a Nap előtt van) a Nap egy gyűrűnek látszik. Ezeken kívül úgynevezett hibrid napfogyatkozás is létezik. Ekkor a fogyatkozás egy része gyűrűsnek néz ki a Föld egy adott részéről, a másik része pedig teljesnek. A jelenség oka, hogy a távolság változásával a Hold látható átmérője erőteljesebben változik, mint a Napé. A hibrid napfogyatkozás kifejezetten ritka jelenség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.