Tech hvg.hu 2021. június. 09. 17:28

Oroszi Beatrix: Nem elegendő a 75 százalékos átoltottság sem

Az indiai variáns mellett a nyájimmunitáshoz mindenkit be kellene oltani Oroszi Beatrix szerint.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

El lehet mondani, hogy a harmadik hullám lecsengett, ami részben a magas oltottságnak, illetve a szezonalitásnak köszönhető. A pandémiának viszont még nincs vége – mondta Oroszi Beatrix, a  Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója a Portfolio Hitelezés 2021 konferenciáján.

Oroszi arról beszélt, hogy jelenleg az indiai variáns terjedése kelt aggodalmat, mert gyorsabban terjed, mint az előző. Szerinte az a kérdés, hogy okoz-e súlyosabb megbetegedést, egyelőre erről még vizsgálatok folynak. Azt is kérdésesnek mondta, hogy védenek-e ellene az oltások: a britek arra jutottak, hogy a Pfizer és az AstraZeneca igen, de 5-6 százalékos hatásosságcsökkenés így is előáll.

Brit egészségügyi miniszter: az oltások védenek az indiai variáns ellen is

Az új típusú koronavírus indiai variánsa a jelek szerint más változatoknál könnyebben terjed, azonban egyre nagyobb bizalommal kijelenthető, hogy az oltások e variáns ellen is védelmet nyújtanak - mondta vasárnap a brit egészségügyi miniszter.

A szakember szerint az eredeti vírusnál még 75 százalékos átoltottság lett volna szükséges a nyájimmunitáshoz,

az indiai mutánsnál viszont 80 százalék hatásosságú vakcinával mindenkit be kellene oltani, hogy ez meglegyen.

Úgy véli, egy 100 százalékos vakcinával körülbelül az emberek 80-85 százalékát kellene beoltani a lakosságnak, ilyen vakcina viszont nincs.

Oroszi kitért a már beoltottakra is, szerinte újabb emlékeztetőoltásokra lenne szükség, amelyek az új variánsok ellen védenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.