A sérülés bár jól látható, nem befolyásolja a szerkezet működését. Az incidens még május közepén történt.
Egy kisebb űrszemét eltalálta és lyukat ütött a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Canadarm2 nevű robotkarján – számolt be róla a Space.com. Az űrkutatással foglalkozó portál szerint az incidens május 12-én történt, de az illetékesek csak a napokban tettek róla jelentést.
A Canadarm2 egy 17,6 méter hosszú, de mindössze 35 centiméter széles műszer, melyet a Kanadai Űrügynökség (CSA) üzemeltet. Tájékoztatásuk szerint a robotkar sérülése ellenére jól működik, és egy mostanában esedékes műveletet is végre tud hajtani: a kar a szintén kanadai Dextre nevű modult fogja egy másik, hibás eszköz helyére illeszteni.
Egy 2019-es becslés alapján sok tízezernyi 10 centiméteresnél nagyobb törmelék kering az űrben, az ennél kisebb objektumokból viszont jóval több van. Emiatt a pályára állt űreszközök üzemeltetőinek mára mindennapos feladatukká vált, hogy a szerkezeteket időnként arrébb manőverezzék.
Egy-két tonnányi szemét zuhan vissza a Földre az űrből - naponta
Legtöbben nem is gondolják, mennyi űrtörmelék hullik vissza a Földre. Az óriási mennyiség mellé persze érdemes odatenni azt az értéket is, mennyi az esélye annak, hogy valakit eltalál egy űrszemétdarab. Mindenesetre kutatják, hogyan okozhatna minél kevesebb kárt az űrszemét, az egyik megoldás pedig erősen hasonlít egy tábla csokira.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.