A BRI 1335-0417 jelű protogalaxist a japán kutatók egy chilei távcsőrendszer segítségével figyelték meg, majd alkottak róla képet.
A korábbi rekordot is megdöntve, mintegy 12,4 milliárd évre sikerült visszanézniük az időben a japán kutatóknak a chiliei távcsőrendszer segítségével. A Science tudományos lapban megjelent publikáció szerint a korábbi megfigyelésekhez képest mintegy 1 milliárd évvel korábbi visszatekintésükkel egy olyan galaxist figyelhettek meg, ami épp a klasszikus spirál-formát készül felvenni.
A dolog igazi különlegessége, hogy a képen látható protogalaxis (ez valójában egy állapot az ősrobbanás és a galaxisok kialakulása között) az ősrobbanás után mintegy 1,4 milliárd évvel jött létre, vagyis rendkívül közel a világegyetem kezdeti időpontjához – írja a Gizmodo.
A világegyetemben az ősrobbanás után nemcsak olyan formában léteztek a galaxisok, ahogyan ma ismerjük őket. A korai szakaszban apró, struktúra nélküli protogalaxisok voltak benne, amelyek a térben utazva ütköztek és egymásba olvadtak. Arra, hogy miként alakultak ki a galaxis spirál alakban elhelyezkedő karjai, több elmélet is van.
Az egyik szerint a galaxis közepén lévő, nagy tömegű anyag más anyagot kezdett el magához vonzani, míg a másik szerint akkor jöttek létre, amikor egyik galaxis a másikkal kölcsönhatásba lépett. Bármelyik is legyen helyes a kettő közül, az tény, hogy a spirálgalaxisok csak sokkal később jöttek létre az univerzum fejlődése során. Mindez azt is jelenti, hogy a most lefotózott BRI 1335-0417 jelű galaxis "úttörőnek" számított.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.