Tech hvg.hu 2021. május. 12. 12:33

Újra beindult a maghasadás Csernobilban

Az ukrán szakemberek szerint az egykori atomerőmű egyik alagsori helyiségében kiugróan magas a sugárzás szintje, ezért már azon dolgoznak, hogy valahogyan lecsökkentsék a neutronok számát.

35 évvel a csernobili atomkatasztrófa után ismét nyugtalanító hírek érkeztek az atomerőmű romjai felől. A Science alapján az IFLScience arról ír, hogy az ukrán kutatók nemrég szokatlanul magas neutronszintet mértek a romos épület egyik alagsori helyiségénél, ami arra utal, hogy ismét beindult a maghasadás.

Neil Hyatt, a brit Sheffieldi Egyetem atomtudósa szerint az egészet úgy kell elképzelni, mint egy parázst a kerti grillező közepén. Az 1986-os katasztrófa idején a reaktor magjának nagy része megolvadt, majd elárasztotta az alagsort, ahol végül az urán lehűlt és megkeményedett.

YouTube/Chornobyl NPP

A sugárzás szintje az elmúlt években viszonylag stabil maradt, ám a szakemberek azt figyelték meg, hogy egy kiadós esőzés után jelentősen megugrik a neutronok száma. Annak ellenére ugyanis, hogy sérült blokk fölé betonszarkofágot építettek, az eső beszivárog a kényes területre. Mivel a víz lelassítja a neutronokat, megnő az ütközés, ezzel pedig a maghasadás esélye.

A 2016-ban épített új szarkofág ezt volt hivatott megelőzni, ami eddig működött is, ám most kiugróan magas neutronszintet mértek a kutatók a 305/2-es alagsori teremből.

[Mi zajlik most Csernobilban? Nem jó, de nem is tragikus – Aszódi Attila elemzése]

A kutatók szerint a jelenség aggasztó, és szorosan figyelemmel kell kísérni, ugyanakkor nem valószínű, hogy egy újabb katasztrófa következik be. A szakemberek már dolgoznak a probléma orvoslásán: az egyik terv az, hogy a megszilárdult anyagba lyukat fúrnak, majd bór rudakat helyeznek bele, hogy ezzel csökkentsék a szabadon mozgó neutronok számát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés