Eredetileg 90 nap alatt kellett volna döntést hoznia a Facebook külsős szervezetének az előző amerikai elnök, Donald Trump tiltásáról, de a testület haladékot kért.
Még mindig nem jutott dűlőre a Facebook legfelsőbb bíróságának is nevezett Oversight Board abban az ügyben, melyben Donald Trump korábbi amerikai elnök tiltását vizsgálják. A testület azt mérlegeli, hogy a közösségi oldal valóban helyesen tette-e, amikor megvonta a republikánus vezető hozzáférését a Facebookhoz és az Instagramhoz. (A volt elnök emellett a Twitterre sem mehet vissza.)
A Facebook-bíróság egy külsős szerv, amely a közösségi oldal minden tevékenységétől elkülönülve hoz döntéseket – elsősorban a felhasználókat ért retorziókról, de a posztok törlésének hátterét is megvitatják. Mark Zuckerberg korábban többször hangoztatta, hogy a csoport működésére nincs ráhatása, az tőle, illetve a többi vezetőtől függetlenül bírál el ügyeket, gyakorlatilag bármilyen témában.
Ahogy azonban a legtöbb ilyen csoport, úgy a facebookos bíróság sem ülésezik mindig. Az egyes ügyek kivizsgálása pedig időigényes. Donald Trump esetében 90 napos határidővel dolgoztak, ám a szerv ennek lejárta után sem közölte, miként látja a tiltást, annak valóban meg kellett-e a történnie, vagy Zuckerbergék esetleg hibát követtek el.
A testület ezzel kapcsolatos közleményében – amelyet a The Verge is idézett – további haladékot kért, melynek elsődleges oka az ügyhöz beérkezett több mint 9000 megjegyzés, illetve annak áttekintése. Ebből az szűrhető le, hogy a szerv igen körültekintő módon dolgozik. A csapat ugyanakkor nincs könnyű helyzetben, mondhatni most először kell, hogy megvitasson egy igazán kényes témát.
A Facebook legfőbb felügyeleti szervét elsősorban jogászok alkotják, és egy magyar tagja is van. A testület fennállása óta egy tucatnyi ügyben hozott már döntést, nem egyszer a Facebook ellen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.