Szlovák kutatók a Science-ben írnak arról, hogy jelentősen képes lassítani a járványt a gyorstesztekkel való tömeges szűrés.
Jelentősen képes lassítani a koronavírus terjedését a gyorstesztekkel való tömeges szűrés – idézi szlovákiai tudósok kutatási eredményeit a 360Dx. A kutatók a napokban publikáltak egy tanulmányt a Science folyóiratban, melyben az országos szintű, antigéntesztekkel végzett szűrővizsgálat eredményeit vették alapul.
Noha az antigéntesztek egyéni szinten nem hoznak olyan megbízható eredményt, mint például a laboratóriumi vizsgálaton alapuló PCR-tesztek – a friss fertőzötteknél nem mindig tudják kimutatni a koronavírust –, tömeges tesztelésnél, statisztikai szinten már elhanyagolható ez a pontatlanság. Emellett, mivel az antigéntesztek olcsóak, könnyen lehet velük rövid időn belül többször is tesztelni egy-egy embert.
Az Egyesült Királyságban Liverpoolban is kísérleteztek tömeges szűréssel, az év elején a város 40 százalékát vizsgálták meg. A 360Dx szerint noha sok ezer koronavírus-fertőzöttet találtak, akikről másként ez nem derült volna ki, a járványügyi számokban nem mutatkozott meg a szűrés hatása. A szlovákiai szűrővizsgálat azonban jóval átfogóbb volt: közel 5,78 millió embert szűrtek, az ország lakosságának 80 százalékát. A kutatók az eredményeket vizsgálva matematikai modellekkel igyekeztek elkülöníteni a tesztelés hatását a többi járványügyi intézkedésétől. Arra jutottak:
70 százalékkal csökkenthette a szűrés a koronavírus elterjedtségét.
A szűrés három körben folyt. Az első körben 3,9 százalék volt a pozitív tesztek aránya, a másodikban 1 százalék, a harmadikban pedig már csak 0,6. Területenként ugyanakkor jelentős eltérés mutatkozott a fertőzés lassulásában. Martin Pavelka, a szlovák egészségügyi minisztérium epidemiológusa és a megjelent tanulmány szerzője azt mondta erről a 360Dx-nek, hogy gazdasági okokat sejtenek a háttérben. Csak az a háztartás tud ugyanis egy pozitív teszteredmény után izolációba vonulni, amelyik anyagi biztonságban él, és a karantén nem veszélyezteti megélhetésüket. Ezt mutatja, hogy jellemzően a szegényebb régiókban maradt magasabb a fertőzésszám.
Magyarországon területi alapú szűrést próbált megvalósítani a Fővárosi Önkormányzat is. A budapesti szűrés viszont inkább bizonyult jelképes gesztusnak, a rendelkezésekre álló tesztek alacsony száma miatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.