Tech hvg.hu 2021. március. 24. 09:38

Ennél jobban nem is lehetne elmagyarázni, miért kell gyakran szellőztetni egy járvány idején

Számítások szerint a vírusrészecskék akár 5 perc alatt is átjuthatnak egy másik lakásba az épületek közti csőhálózaton, ha nincs, ami akadályozná a légáramlást.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A kutatók a koronavírus-járvány kezdete óta hangsúlyozzák, hogy a gyakori kézmosás, a helyes maszkviselés, továbbá a szellőztetés mind komoly segítséget jelentenek a fertőzések visszaszorításában. Az El País angol nyelvű kiadásában most ez utóbbira igyekeznek felhívni a figyelmet, néhány érdekes tényt is megemlítve.

A portál szerint a régebben épült lakásoknál általános jelenség, hogy a fürdőszobák szellőztetését egy olyan hálózat biztosítja, amely egy központi rendszerhez kapcsolódik, és amelyet így a többi lakó is használ. A számítások alapján, ha a vezeték fürdőszoba felőli végén nincs ventillátor vagy valamilyen szűrőberendezés,

úgy van rá esély, hogy a másik lakásban terjedő vírusrészecskék pár perc alatt bejussanak a közvetlenül szomszédos otthonokba.

A szakértők szerint a kockázatot növeli, ha a szellőzőrendszert csupán egy rács takarja el, az ugyanis nem képez igazi akadályt. Egy szöuli társasházban nyolc lakó is ennek eredményeként fertőződött meg a koronavírussal.

El País

Az El Paísnak nyilatkozó szakértők nem tudták megbecsülni, hogy pontosan mennyi vírusrészecske juthat át egyik lakásból a másikba a szellőzőkön át, hogy abból valódi fertőzés alakuljon ki. Szerintük mindenesetre nem érdemes pánikolni, de a gyakori szellőztetést ettől függetlenül is érdemes betartani.

A cikkben említik még a WC-kagylók esetét is. Újabb kutatások szerint a toaletteket érdemes lecsukott állapotban üríteni (és tartani is) különben öblítéskor olyan aeroszolok kerülhetnek a lakásokba, amelyekben a vírus darabkái is benne vannak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.