A Media1 szerint a Telekom hálózatán majdnem 40, a Diginél pedig mintegy 130 televíziós csatornához férhet hozzá bizonyos településeken az is, akinek csak internetre van előfizetése. A Telekom cáfol.
Több magyarországi településen is előfizetés nélkül lehet elérni azokat a tévécsatornákat, amelyekért egyébként fizetniük kellene a háztartásnak – írja a Media1. A lap szerint a problémát az okozza, hogy a szóban forgó szolgálatók nem megfelelő védelemmel láthatták el a hálózatukon lévő jelfolyamot, így, ha valakinek van internetes előfizetése, egy kereskedelmi forgalomban is kapható eszközzel a csatornákhoz is hozzáférhet.
Az oldal szerint a két érintett szolgáltató a Digi és a Telekom. Érintettségét egyik vállalat sem ismerte el. Nyilatkozott viszont a Media1-nek Ballai Ferenc, a Nemzeti Műsorterjesztő Klaszter klasztermenedzsere, aki szerint
a Digi, sőt egyes területeken a Magyar Telekom hálózatán is vannak kódolatlanul hagyott tévécsatornák. Utóbbinál majdnem 40.
A Media1 szerint az ügyről már legalább február óta tudni, ugyanis Ryszka Sambor, a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete elnöke ekkor küldött levelet Kövesi Gabriellának, a hazai hírközlési piac szereplőit tömörítő Hírközlési Érdekegyeztető Tanácsnak. Ryszka a levélben nem nevezte meg az érintett cégeket, ám szerinte a nem, vagy nem megfelelően védett jelfolyam miatt a háztartásokban hozzá lehet férni a csatornákhoz. A Media1 úgy tudja, ez a Digi esetében 130, a Telekom esetében majdnem 40 csatornát jelent.
Mindez azért is problémás, mert így "sérülnek a televíziós csatornákhoz és az azon sugárzott műsorokhoz fűződő szerzői és szomszédos jogok", valamint torzíthatja a piacot is, ugyanis így a többi kábelszolgáltató hátrányba kerül hozzájuk képest. Emellett a műsorszolgáltatók sem járnak jól, hiszen ha egy háztartás nem fizet elő a szolgáltatásra, és úgy tud televíziózni, azután nem kapják meg a kábeldíjat. Sőt, az ilyen bekötés a tartalomtulajdonosok zsebéből is kihúzza a pénzt.
A Media1 megkereste a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot is. A szervezet kommunikációs igazgatósága szerint a hatóság véleménye az, hogy
nem feladata a szerzői jogok és a szomszédos jogok tiszteletben tartásának ellenőrzése, így nem indíthat eljárást ezek megsértése esetén.
Bejelentés az ügyben még nem érkezett az NMHH-hoz.
Cikkünk megjelenése után a Telekom az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz:
"Sajnos a Média1 írása [...] azt állítja, hogy a Telekom esetében közel 40 tévécsatorna érhető el egyes településeken díjfizetés nélkül, amiért az érintett cégek nem, vagy nem megfelelő védelemmel látták el a műsorok jelfolyamát, és amelyek után nem fizet kábeldíjat. Ezzel szemben az a tény, hogy ilyen gyakorlat a Magyar Telekomnál nincsen, szolgáltatásunk során minden előfizetőnk felé vagy fizikai szűréssel, vagy szoftveres megoldással (kódolással) juttatjuk el a műsorjelet, tehát minden ügyfél csak azokat a csatornákat tudja nézni, amelyekre az adott csomagban előfizetett.
[...] A Magyar Telekom IPTV alapcsomagjának DVB-C technológián való párhuzamos terjesztése esetében az IPTV szolgáltatás mellett – kizárólag HFC hálózaton – szűrőzéssel megvalósított hozzáféréskorlátozással oldjuk meg, hogy csak az férjen hozzá az említett 36 csatornás alapcsomaghoz, akinek arra érvényes előfizetői szerződése van. Ez megfelel a médiaszolgáltatók által elvárt hozzáférési korlátozásnak, és széles körben elterjedt a használata az iparágban. Ezzel akadályozzuk meg, hogy egy privát set-top-box felszerelésével, vagy DVB-C tunerrel felszerelt TV készülékkel műsorterjesztési szolgáltatásunkban elérhető csatornákat jogosulatlanul nézni tudja olyan ügyfél, aki TV szolgáltatásra nem, csak internethozzáférésre fizet elő. Természetesen a Magyar Telekom ezekre a csatornákra is megfizeti a műsor- és jogdíjakat."
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.