Leginkább azok maradnak védettek a fertőzés után 180 nappal is, akik súlyos klinikai tünetekkel estek át a koronavírus okozta betegségen.
A Covid–19-ből felgyógyult betegeknek csak a 61 százaléka lesz védett fél év elteltével a fertőzés után – derült ki a Virológia Pécs Facebook-bejegyzéséből.
Jakab Ferenc virológus arról számolt be, hogy rengetegen kérdezték őket, hogy mennyi ideig ideig védettek egy átvészelt fertőzés után és a Lancet nevű rangos orvosi lapban megjelent tanulmányt felhasználva választ is tudott adni a kérdésre.
A bejegyzés szerint a kutatók 164 beteg mintáit vizsgálták több időpontban, az utolsó vizsgálat 6 hónappal (180 nappal) a tünetek megjelenése után történt. Ebből az derült ki, hogy a vizsgált betegek antitestszintje
- 12 százalékuknál nagyon alacsony (szinte negatív) volt a betegség kezdetén is.
- 27 százaléknál a betegség kezdetétől számított körülbelül 20 napig magas, majd nagyon gyorsan csökkenő volt. Sok esetben 180 nappal a tünetek kezdetétől már nem volt kimutatható semlegesítő antitest szint.
- 29 százaléknál a magas volt az első 2-3 hétben, de a csökkenés lassúnak bizonyult és még 180 nap után is egyértelműen mérhető volt.
- 32 százaléknál a betegség kezdetétől számított 6 hónap múlva is magas volt. Ők zömmel súlyosabb klinikai tünetekkel vészelték át a fertőzést.
Jakab szerint mindez azt jelenti, hogy a vizsgált betegek 61 százalékának volt 180 nap után „elégséges” semlegesítő antitest szintjük, tehát rendelkeznek valamilyen szintű védettséggel. Viszont a maradék 39 százalék esetében alacsony (vagy teljesen negatív) a semlegesítő antitest szint. A professzor úgy véli, hogy ezért is nagyon fontos a járványügyi intézkedések folyamatos betartása, vagyis a maszkviselés és a fertőtlenítés, illetve a védőoltás beadása.