Sokan vannak, akik kételkednek az arcmaszkok hatékonyságában, mondván, azok mégis hogyan tudnak védeni egy fertőzéstől. Amerikai kutatók látványos képekkel igyekeznek bemutatni a tényeket.
Míg korábban csak a kórházakba lépve láttuk őket, mára a mindennapjaink részévé váltak az arcmaszkok. Ezeket viseljük, ha tömegközlekedünk, vagy ha belépünk a boltba, hiszen bizonyítottan képesek megállítani egy fertőzés továbbadását. Ennek ellenére ma is sokan vannak, akik kételkednek a hatékonyságukban. Számukra lehet döntő bizonyíték az Egyesült Államok Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézete (NIST) által közreadott album, melyben arcmaszkokat látni nagyon közelről készült képeken:
A felvételeket egy úgynevezett elektronmikroszkóppal készítették. Ezzel a műszerrel még a sejteken belüli részletek is jól kivehetők.
Mint látható, egy-egy arcmaszk igen sokféle szálból épül fel, melyek egymásba ágyazódva, és oldal irányban is futnak, többféle réteget képezve ezzel. A védekezés szempontjából pedig ez utóbbi a lényeges: a szálak képesek megakadályozni, hogy a vírusdarabkák az aeoroszolokhoz tapadva, majd a levegőben vándorolva egy másik ember szervezetébe jussanak. Ez úgy válik lehetségessé, hogy a parányi részecskék a szövetre kerülve egyszerűen akadályba ütköznek. A rostok közt pedig nem jutnak át.
A NIST kutatói a képek készítésekor azt is megállapították, hogy a pamutból készült maszkok tűnnek a leghatékonyabbnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.