Tech hvg.hu 2021. március. 05. 08:33

Már a műholdképeken is látni a London méretű jéghegyet, ami leszakadt az Antarktiszról

A kutatók szerint a hatalmas, A-74 névre keresztelt jéghegy természetes folyamat, nem pedig a globális felmelegedés eredményeként vált le a Brunt-selfjégről.

Február végén egy hatalmas, London méretű jéghegy szakadt le az Antarktisz Brunt-selfjegéről, közel a brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey, BAS) Halley kutatóállomásához. A tábláról akkor már lehetett látni egy repülőgépről készített videót, az Amerikai Nemzeti Jégközpont szakemberei azonban a Sentinel-1A műhold adatait elemezve azt is meg tudták mutatni, miként néz ki a világűrből az A-74.

NASA Earth Observatory / Joshua Stevens

Az A-74 jéghegy a számítások szerint 1270 négyzetkilométeres. Bár ez valóban hatalmas területet jelent, közel sem a legnagyobb, ami eddig leszakadt az Antarktiszról. A néhány évvel ezelőtt levált A-68-as például 5800 négyzetkilométeres volt, az abszolút rekorder B-15-ös jéghegy pedig 11 ezer négyzetkilométeres felszínnel bírt.

Az A-74 leszakadása nem lepte meg a tudósokat, a szakemberek ugyanis évek óta figyelemmel kísérik a terület változását. Az Európai Űrügynökség szerint ugyanakkor 1971 óta ez a legnagyobb jéghegy, ami levált a Brunt-selfjégről. Ami viszont ennél is fontosabb: a mostani leválás valószínűleg nem a globális felmelegedés, hanem egy természetes esemény következménye – írja az Earther.

NASA Earth Observatory / Joshua Stevens

Az A-74 egyelőre alig távolodott el a Brunt-selfjégtől, így nem tudni, merre indul majd meg a vándorlása. A kutatók attól tartanak, hogy az Antarktisznak ütközve tovább erodálhatja a part jegét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.