Tech MTI / hvg.hu 2021. január. 28. 20:30

Az Európai Gyógyszerügynökség szerint 3 hétnek kell eltelnie a Pfizer-vakcina első és második oltása között

Az oltás korábbi termékinformációján "legalább" 21 nap szerepelt, a WHO állásfoglalásában viszont legfeljebb 4 hetet írt. A gyógyszerügynökség vizsgálata szerint az előbbit kell követni.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) csütörtökön megerősítette, hogy ajánlása szerint három hétnek kell eltelnie a Pfizer/BioNTech gyógyszercégek által a koronavírus-fertőzés ellen kifejlesztett vakcina első és második adagjának beadása között. Az EMA Hágában kiadott közleményében emlékeztetett: a korábbi termékinformáció úgy fogalmazott, hogy

legalább 21 napot kell várni a második dózis beadásával.

Nagy-Britannia, ahol elsőként engedélyezték ezt a típusú oltóanyagot, januárban döntött úgy, hogy az első adaggal való oltások felgyorsítása érdekében a két adag beadása közötti időtartamot maximálisan 12 hétre terjesztik ki. Ez a döntés vitát váltott ki, a Brit Orvosi Kamara nem támogatta, mert tagjai szerint legfeljebb 6 hét telhet el a két adag beadása között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pedig úgy foglalt állást, hogy a két adag beadása között legfeljebb 4 hét, kivételes esetekben 6 hét telhet el.

Az EMA csütörtöki közleményében utalt arra: a vakcina klinikai tesztelése során legfeljebb hat hét telt el az első és a második adag beadása között. Ennek nyomán jelenleg nincs olyan adat, amely a vakcina hatékonyságára utalna a vizsgálatok során alkalmazott időintervallumon túl. A közlemény ugyanakkor hangsúlyozta: a tesztelésben résztvevők 93,1 százaléka a második dózist az első adag után 19-23 nappal kapta meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?