A Japán Űrkutatási Hivatal (JAXA) szondája több kőzetmintát is gyűjtött a Naprendszer számunkra egyik legérdekesebb aszteroidájából. A Ryugu kisbolygó felszíne alól származó köveket nemrég mutatták meg a nyilvánosságnak.
A japán tudósok kinyitották azt a kis kapszulát, mely a Földtől mintegy 300 millió kilométerre lévő Ryugu kőzetmintáit tartalmazza. A Ryugu egy C-típusú aszteroida, amely az eddigi vizsgálatok alapján a Naprendszer hajnalán, mintegy 4,6 milliárd éve képződhetett. Egy másik elmélet szerint az aszteroida ennél jóval fiatalabb, “csak” 9 millió éves.
A JAXA már hosszabb ideje vizsgálja a kisbolygót, amelyet az eltelt időszakban kétszer is megközelített a Hajabusza-2. A szonda legutóbb tavaly júliusban érte el az objektum felszínét, amikor a japán mérnökök egy precíz és igen bonyolult robbantással egy kisebb krátert hoztak létre a kisbolygón. Innen származnak a most bemutatott kőzetek is, melyek a szonda C kapszulájában tértek vissza a Földre. A JAXA tájékoztatása szerint a legnagyobb kövek átmérője 1 centiméter.
The curation work for the Ryugu sample is steadily progressing. On December 21, sample catcher chambers B & C were opened and then the contents of chambers A & C were moved to the collection containers in the photo. The largest particles in chamber C are about 1 cm! pic.twitter.com/yWO15cKhG9
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) December 24, 2020
Érdekesség, hogy a kapszulában egy egyelőre meghatározhatatlan elem is van – ezt jelzik kérdőjellel a JAXA fotóján. A kutatók szerint biztosan mesterséges dologról van szó, feltehetően a mintavevő karról levált darabkáról, amelyet ugyanúgy felszedett a szonda, mint a többi követ. De azért ezt is megvizsgálják.
Az aszteroida felszíne alól gyűjtött kőzetek azért is értékesek, mert azok nem voltak kitéve a zord űrbéli környezetnek. Így a belőlük kinyerhető adat is jóval érdekesebb lehet. A kövekből egyébként a NASA-nak is küldött a JAXA, néhányat pedig elraktároztak. Erre a jövőbeni kutatások miatt van szükség, amikor majd fejlettebb analitikai eszközök állnak a tudomány szolgálatában. Ezekkel ugyanis újabb információk szerezhetők a Ryuguról és talán a Naprendszerről is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.