A letört jégtömb akkora, mint Sevilla területe. A kutatók aggódnak, hogy a jégdarab túl közel kerül a szárazföldhöz, azzal ugyanis súlyos hatással lehet az ott élő állatok táplálékszerzésére.
Letörött egy óriási jégtömb az Atlanti-óceán déli részén sodródó A68a nevű jéghegyről, amelyet a világ legnagyobb jéghegyének tartanak. A balesetet a Copernicus Légkörfigyelő Szolgálat Sentinel-3 műholdjának felvételei is megerősítették.
A műhold 2017 óta követi az A68a jéghegy útját, akkor szakadt ugyanis le az Antarktisz Larcen C selfjegéről. Az elmúlt hetekben aggasztóan közel került a Déli-Georgia szigethez, és a tudósok attól tartanak, hogy megfeneklik a part menti sekély vizekben és veszélyeztetni fogja a térség gazdag élővilágát – olvasható az Európai Űrügynökség (ESA) közleményében.
A letörött jégtömb mintegy 18 kilométer hosszú, területe nagyjából 140 négyzetkilométer. Ez akkora, mint a spanyolországi Sevilla területe, és jól látható a műholdfelvételeken az A68a jéghegy mellett. A felvételeket az ESA is bemutatja a honlapján.
Az új jégtömb olyan nagy, hogy minden valószínűleg az A68d nevet kapja meg az amerikai Nemzeti Jégközponttól. A jéghegy két letörött jégdarabja korábban a A68b és A68c nevet kapta – emlékeztetett az ESA.
Az A68a jéghegy 150 kilométer hosszú, mintegy négyezer négyzetkilométer területű és több százmilliárd tonna súlyú. Viszonylag kis, 200 méter vagy annál is kisebb mélységre merül, ez azt jelenti, hogy mielőtt megfeneklene, egészen a sziget partjáig sodródhat. A szakértők szerint a szárazföldhöz ilyen közel kerülő jéghegy súlyos hatással lehet az ott élő ragadozók táplálékszerzésére.
A hét elején bejelentették, hogy a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) vezetésével tudóscsoport indul a térségbe a James Cook kutatóhajón, hogy megvizsgálja a jégóriást. Víz alatti robotműszereket és mintavevő eszközöket fognak használni, hogy kiderüljön, hogyan befolyásolja környezetét a jégtömeg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.