Tech MTI 2020. december. 09. 12:03

Miért védettebbek a gyerekek a koronavírustól? Úgy tűnik, megvan a válasz

Immunrendszerük különbözősége és vérereik jobb állapota azon tényezők között van, amely megvédi a gyerekeket a súlyos Covid–19-től – állapították meg ausztrál és svájci kutatók.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az új típusú koronavírus okozta betegség hatalmas szakirodalmát átvizsgálva a Melbourne-i Egyetem, a melbourne-i Murdoch Gyermekkutató Központ (MCRI) és a svájci Fribourgi Egyetem kutatói az Archives of Disease in Childhood című gyermekorvosi szaklapban tették közzé eredményeiket a Covid–19 súlyossága és tünetei közötti, korral összefüggő okok feltárásról.

Nigel Curtis, a Melbourne-i Egyetem és a MCRI professzora emlékeztetett arra, hogy a légzőszervi vírusokkal éles ellentétben viszonylag ritka a súlyos Covid–19 és a halálozás a gyermekek körében. "Legtöbbjüknek nincsenek tünetei vagy csak enyhe tünetei vannak, általában láz, köhögés, torokfájás, az ízlelés és a szaglás megváltozása" – magyarázta, hozzátéve, hogy még a szokásos kockázati tényezők, mint az immunszupresszió esetében sem magas a súlyos Covid–19 kockázata a gyerekeknél.

AFP / Rebecca Nelson

A különböző szervek, különösen a vérerek, a szív- és nyirokedények belső falát alkotó endotél sejtek károsodása fokozódik a kor előrehaladásával és kapcsolat van a súlyos Covid–19 és azon állapotok között, amelyek hatással vannak ezekre a sejtekre – mutat rá a tanulmány.

"Tudjuk, hogy a vérerek károsodása fontos szerepet játszik a Covid–19 súlyosságában és vérrögökhöz vezethet, stroke-ot és szívrohamot okozva. A Covid–19 megfertőzheti ezeket az endotél sejteket és a vérerek gyulladását okozhatja" – hangsúlyozta a professzor. A gyerekeknél ezek az endotél sejtek jóval kevésbé károsodnak a felnőttekhez képest és vérrögképző rendszerük is különbözik, ami miatt a gyerekek kevésbé hajlamosak az abnormális vérrögképződésre.

A krónikus gyulladásokkal összefüggő betegségek, mint a cukorbetegség és az elhízás, amelyek időskorban alakulnak ki, szintén összefüggenek a Covid–19 súlyosságával.

A közelmúltbeli élő oltóanyagú oltási programok – mint a kanyaró, mumpsz és rubeola ellen védő MMR-vakcina –, amelyek erősíthetik az immunrendszert, a kutatók szerint szintén szerepet játszhatnak a gyermekek megvédésében.

AFP / Marijan Murat

Petra Zimmerman, a Fribourgi Egyetem kutatója azt is kiemelte, hogy fontos különbségek vannak a gyermekek és a felnőttek immunrendszere között. A gyerekeknél még erősebb a veleszületett immunválasz, amely a Covid–19 elleni védelem első vonalát alkotja. Másik fontos tényezőnek nevezte a "megtanított" immunitást, amely beindítja a veleszületett immunsejteket egy enyhe fertőzés és oltás után, elvezetve a "veleszületett immunmemóriához".

Az új típusú koronavírus-fertőzött gyerekeknek van társfertőzésük más vírusokkal. A visszatérő vírusfertőzések elvezethetnek a jobb megtanított immunitáshoz, ami a gyerekeket hatékonyabbá teszi a Covid–19 legyőzésében – magyarázta Zimmerman. A mikrobióta – a mikroorganizmusok összessége – is fontos szerepet játszik az immunitás szabályozásában. A gyerekeknél nagyobb a valószínűsége, hogy vírusok, baktériumok vannak különösen az orrban, ahol ezek korlátozhatják a koronavírus szaporodását.

[Kutatóorvosok üzenik: ha jót akar magának, szedjen D-vitamint a következő hónapokban]

Zimmerman felhívta a figyelmet a D-vitamin hiányára is, amely szintén szerepet játszhat a Covid–19 súlyosságában. Sok országban az egy- vagy háromévesnél fiatalabb kisgyermekek rendszeresen kapnak D-vitamint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.