Karikó Katalin elmondása szerint sem a Magyar Tudományos Akadémia, sem a magyar innovációs miniszter nem gratulált még neki, de “ami késik, bizonyára nem múlik”. A biokémikus egy immunológussal együtt fedezte fel azt a módosított ribonukleinsavra épülő módszert, melyre alapozva készülnek most a legígéretesebb koronavírus-vakcinák.
“A technológia az elmúlt 15-20 évben nagyon sokat fejlődött. Például 2003 óta tudunk fehérjét kódoló, szintetikusan készített gént előállítani, amelyből két óra alatt elkészíthető a módosított mRNS, ami aztán a szervezetbe bejuttatva működésbe lép” – mondta Karikó Katalin a HVG hetilapnak arról, hogyan lehetett ilyen gyorsan megcsinálni a Covid-vírus ellen védő oltásokat.
A módszert tudóstársával együtt kidolgozó, szolnoki születésű biokémikus a BioNTech nevű oltóanyaggyártó vállalat alelnöke, mely épp szerdán közölte, hogy a Pfizerrel közösen létrehozott vakcinájukat hivatalosan is engedélyezték az Egyesült Királyságban. A koronavírus ellen fejlesztett szer 95 százalékos védettséget ad a páciensnek, és az eddig elvégzett, több tízezer ember bevonásával zajlott tesztek alapján nem okoz erős, vagy komolyabb mellékhatást.
A most 65 éves tudós 1978-ban diplomázott a szegedi egyetem biológia szakán, majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kezdte pályáját. Létszámleépítés címén 1985-ben elküldték. Még abban az évben családjával az Egyesült Államokba költözött, azóta is ott él és dolgozik.
A hírekben Karikó Katalint ma már Nobel-esélyes kutatóként emlegetik.
A magyar tudóssal készült interjút a HVG hetilap csütörtökön megjelenő friss számában és hétvégétől a hvg360-on olvashatják.