Szingapúri kutatók egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely egy vonalkód és egy mobilos alkalmazás párosításának segítségével csomagoláson keresztül megmondja, romlott-e a hús, ami a fólia alatt van.
Aki gyakran vásárol előre csomagolt húst, az könnyen belefuthat abba, hogy – bármennyire is jó a csomagolás –, a kibontásnál derül ki, romlott a termék. Ezen a problémán segít a szingapúri Nanyangi Műszaki Egyetem kutatóinak fejlesztése. A The Next Web beszámolója szerint a szakembere egy olyan "elektronikus orros" rendszert készítettek, ami képes megmondani, mennyire friss a csomagolás alatt lévő hús.
A mesterséges intelligenciára épülő megoldás a terméken lévő vonalkódot figyeli, ami képes megváltoztatni a színét, ha a húsban a szavatossági idő lejártával megindul a gázképződés. Ezt a kódot olvassa be a mobilos alkalmazás, amely 30 másodperc elteltével képes megmondani, hogy érdemes-e elfogyasztani az adott terméket. A szakemberek az Advanced Materials című tudományos szaklapban mutatták be a technológiájukat.
A biológiailag lebomló, vagyis a környezetre nem káros vonalkód minden egyes sávjában egy meghatározott festéket találni, amelyek a különböző gázok koncentrációjának hatására megváltoztatják a színüket.
Az előzetes tesztek alapján az előre csomagolt csirke- és marhahúsok, valamint a halak esetében átlagosan 98,5 százalékos pontossággal mondta meg a rendszer, hogy romlott-e a termék. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a romlott húsokat 100 százalékban szúrta ki a rendszer, míg a friss és éppcsak romlásnak indult termékeknél 96-99 százalékos volt a pontosság.
A megoldás komoly segítség lehet a vásárlók számára, akik így a szavatossági időt jelző címkénél jóval pontosabb tájékoztatást kapnak a hús minőségéről.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.