A Google rövid időn belül megint tucatnyi olyan alkalmazást távolított el a Play áruházból, amik a Joker nevű kártevőt tartalmazzák. A malware pénzt lop.
Idén júliusban, azt megelőzően pedig tavaly szeptemberben söpört ki a Play áruház felületéről olyan alkalmazásokat a Google, melyekben a Joker nevű pénzlopó malware-t helyezték el internetes csalók. Az ügy azért került újra címlapokra, mert a keresőcég megint talált néhány appot, melyeket ezzel kártékony kóddal szerelt fel készítője – a listában ezúttal 17 program szerepel, íme:
- All Good PDF Scanner
- Mint Leaf Message-Your Private Message
- Unique Keyboard – Fancy Fonts and Free Emoticons
- Tangram App Lock
- Direct Messenger
- Private SMS
- One Sentence Translator – Multifunctional Translator
- Style Photo Collage
- Meticulous Scanner
- Desire Translate
- Talent Photo Editor – Blur focus
- Care Message
- Part Message
- Paper Doc Scanner
- Blue Scanner
- Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF
- All Good PDF Scanner
Bár a keresőcég már eltávolította a káros programokat a Play áruházból, sok telefonon vagy táblagépen még ott lehetnek. Jellemzően olyan appokról van szó, melyeket amúgy szívesen telepítenek a felhasználók: van köztük dokumentumszkennelő, üzenetküldő, kollázskészítő, illetve a gyári billentyűzetet megváltoztató is.
A problémás appokra nem a Google, hanem a Zscaler ThreatLabZ nevű kiberbiztonsági cég bukkant rá. A szoftvereket a Latest Hacking News szerint összesen legalább 120 ezerszer töltötték le.
A Joker nevű kártevő igen trükkös vírus: nem a felhasználó bankkártya adatait igyekszik megszerezni, hanem fizetős szolgáltatásokra regisztrálja magát, e folyamat során pedig az sms-ben kapott igazoló kódot is maga viszi fel az oldalra. A kutatók korábban találtak olyan áldozatot is, akitől hetente lopta a pénzt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.