Négy év múlva újra amerikai űrhajós léphet a Hold felszínére, de ehhez feszített tempót kell tartaniuk a NASA mérnökeinek. Az űrügynökség most elárulta, melyek lesznek a kulcsmomentumok a programban.
A NASA tavaly jelentette be az Artemisz programot, és rögtön el is árulta, mikorra szeretné elérni, hogy újra ember – egy férfi és az első nő – lépjen a Hold felszínére. Ezek szerint a célt 2024-re szeretné elérni az amerikai űrhivatal, amit hallva több szakértőnek is elkerekedett a szeme, mondván, ilyen rövid határidővel ez nem biztos, hogy teljesíthető. Az űrügynökség ezt máshogy látja, és most közzé is tette az Artemisz-misszió pontos forgatókönyvét.
A 70 oldalas dokumentum (PDF) szerint a valaha készített legerősebb hajtómű, a Space Launch System (SLS), valamint az Orion űrhajó hamarosan teljes egészében elkészül – ezek alapvető kellékei lesznek a Holdat célzó missziónak.
Az űrügynökség tervei szerint 2021-ben és 2022-ben landolhatnak majd az első olyan kereskedelmi szállítmányok a Hold felszínén, amelyekkel már előkészítik az űrhajósok érkezését. Két cég összesen 16 eszközt és műszert visz majd az égitestre. Emellett egy miniműholdat is elindítanak majd 2021-ben, amely a Hold körül keringve szolgáltat majd igen hasznos adatokat a Gateway nevű "feltételes megálló" későbbi működéséhez.
Ezzel párhuzamosan megindulnak az első, egyelőre ember nélküli tesztrepülések a Hold felé, hogy lássák, minden rendben működik-e a technikával. 2023-ban már űrhajósokkal indulna el az SLS és az Orion tesztje, hogy végül aztán 2024-ben éles küldetésben érjék el az asztronauták a Holdat.
Az elképzelések szerint a Viper nevű jármű is eljut a Holdra, már 2023-ban. Egy évre rá az segíti majd az űrhajósok közlekedését a felszínen, és teszi lehetővé, hogy a landolás helyszínétől távolabb is vizsgálatokat tudjanak végezni az asztronauták.
Persze ahhoz, hogy ezt az ütemtervet taratani lehessen, az is kell, hogy minden teszt rendben menjen, és ne jöjjön közbe egy baleset – például az Orion megsemmisülése. Egyetlen hiba is évekkel csúsztathatja a menetrendet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.