Vannak helyek, ahol nagyobb valószínűséggel lesz valakiből fertőzött. A Johns Hopkins Egyetem új kutatása szerint ez az egyházakra és templomokra is igaz.
Igen kockázatos templomba, egyházi összejövetelre járnia valakinek a koronavírus-járvány idején – derül ki a pandémia hatását közelebbről is vizsgáló Johns Hopkins Egyetem felméréséből. A kutatást a BGR című lap ismerteti, amely szerint a templomba járók nagyobb kockázatnak vannak kitéve a világjárvány alatt, mint azok, akik például tömegközlekednek.
A lap az utóbbi hetek eseményei alapján vonta le a konklúziót: Amerika-szerte több olyan hír is megjelent, melyek főszereplője valamilyen hívő szuperfertőző volt, és aki emiatt több embert is megbetegített. A szuperfertőzők tünetmentes vírushordozók, de a közeg, ahol megfordulnak, rásegít, hogy akár kisebb csoportoknak is átadják a betegséget. Például azzal, hogy nem viselnek maszkot, és nem figyelnek a higiéniás szabályokra.
Az IFLScience tudományos-ismeretterjesztő oldal ismertet is egy kutatást, amely szerint a közös énekléssel rengeteg mikroköpet kerülhet a levegőbe. Ezek olyan nyálfoszlányok, melyek szabad szemmel nem láthatók, de a kutatáshoz használt UV-fény képes őket megmutatni. A vizsgálat eredménye, hogy az énekléssel (maszk nélkül) rengeteg ilyen mikrocsepp távozhat az ember a szájából, köztük olyanok is, melyekben benne lehet a vírus.
A Johns Hopkins Egyetem felmérése kapcsán fontos megemlíteni, hogy az intézmény nem kimondottan a templomokat vizsgálta. A kutatók csak listába szedték azokat a helyeket, melyek bizonyos okból kockázatosabbak egy járvány idején, és ebbe a felsorolásba került bele az egyház is. Ennek oka, hogy a látogatók sok esetben maszk nélkül, és a védőtávolság betartása nélkül gyűlnek össze. De ez persze más tevékenységre is igaz lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.