A nemzetek már meglévő kontaktkövető alkalmazását egy nagy rendszerbe gyúrná össze az Európai Bizottság, hogy külföldön is lássák a polgárok, ha egy fertőzött emberrel kerülnek kapcsolatba.
A koronavírus-járvány tavaszi, első hulláma idején több európai ország is úgy döntött: kontaktkövető alkalmazást ad ki, ami képes megmutatni, ki az, aki koronavírussal fertőződött személy közelében tartózkodott. Most, hogy a második hullám is elérte Európát, az Európai Bizottság úgy döntött, a hatékonyabb fellépés érdekében lehetőséget ad arra, hogy ezeknek az alkalmazásoknak a működését összehangolják a tagországok.
A koronavírus-járvány megfékezése érdekében az EU júniusban egy olyan keretrendszert hozott létre, amely az alkalmazások közötti információáramlást teszi lehetővé. A projekt most mérföldkőhöz érkezett, ugyanis ezt az infrastruktúrát kezdte el most tesztelni Csehország, Dánia, Németország, Írország, Olaszország és Lettország.
Például ha egy olasz állampolgár Csehországba utazik, akkor nem kell külön letöltenie a helyi kontaktkövető alkalmazást, a sajátja is be fog jelezni, ha fertőzött személy közelébe kerül. Ugyanígy ha ő maga beteg, akkor a cseh alkalmazásban is megjelenik, ha véletlenül a közelébe menne valaki.
Az ezt lehetővé tévő keretrendszert a Deutsche Telekom és a SAP közösen fejlesztette le, ami Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős uniós biztos szerint hatékony eszköz lehet a Covid-19 megfékezéséhez.
Ha a teszt jól sikerül, októbertől élessé válik a rendszer, és más országok is csatlakozhatnak a projekthez.
Fontos, hogy személyes adatot egyik app sem oszt meg a másikkal, később pedig bármelyik ország csatlakozhat a programhoz. A kicserélt információkat anonimizálják és titkosítják, illetve a minimálisra korlátozódnak, és tárolásuk csak addig történik, amíg az a fertőzések visszakövetéséhez szükséges.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.