Világszerte százharminc vakcinafejlesztési projekt zajlik – mondta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A virológus elmondta, a 130 lehetséges vakcina közül körülbelül harminc van klinikai fázisban, és
hat olyan fejlesztésről tudni, amely már az emberi kipróbálás utolsó fázisában jár.
Hozzátette, nem gondolja, hogy még idén lesz olyan oltás, amely beadható és elérhető bárki számára; a legvalószínűbb, hogy 2021 első negyedévében kezdődik el a vakcina tömeggyártása.
A műsorban szó esett arról is, hogy az AstraZeneca gyógyszergyár felfüggesztette koronavírus elleni vakcinájának tesztelését, miután az egyik kísérleti alany egy ritka és súlyos gyulladásos gerincbetegség tüneteit mutatta. A virológus szerint az "oxfordi vakcina" tesztelése már a harmadik fázisban járt, és több mint 50 ezer emberen próbálták ki. Közülük csak az előbb említett nőnél léptek fel mellékhatások, de egyelőre az sem biztos, hogy a betegséget az oltás okozta.
Az orosz vakcinaként emlegetett oltóanyag a héten már polgári forgalomba került, de a nemzetközi tudományos élet több szereplője igen komoly kételyeket fogalmazott meg biztonságos alkalmazhatóságát illetően.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.