Két tápegységet is fejlesztett a Wigner Fizikai Kutatóközpont Űrtechnikai Kutatócsoportja ahhoz a plazmafizikai műszeregyütteshez, amelynek első repülőpéldányának integrálása augusztus elején kezdődött a Berni Egyetemen.
Nagy János Zoltán, az Űrtechnika Csoport csoportvezetője a hvg.hu-nak elmondta, korábban a műszeregyüttes minden egyes tagját tesztelték már külön-külön, ahol minden komponens megfelelt. Most az Európai Űrügynökség a rendszert egészében is kipróbálja, hogy meggyőződjenek róla, minden rendben működik.
"Szeptember végéig ki fog derülni, hogy miként működnek együtt az egységek. Jelenleg egy kéthetes thermovákuum-teszt folyik, ahol szélsőséges hőmérsékletnek teszik ki a műszeregységet: -190 Celsius-foktól 50-60 Celsius-fokig hevítik fel, majd hűtik le azokat" – magyarázta a hvg.hu-nak Nagy.
A kutató szerint ha minden a tervek szerint halad, az egység 2022 májusában indulhat majd útnak egy Ariane rakétán, az ESA Juice projektje keretében, a Jupitert 2030-ra érheti el, és elviekben három éven át vizsgálódik majd.
A Nagy János vezette magyar csoport által fejlesztett két tápegység az NU_DCC és a JDC_DCC nevet kapta, feladatuk pedig 2 processzorkártya és 4 szenzor tápellátásának biztosítása. A műszeregyüttes feladata a Jupiter magnetoszférája és holdjai kölcsönhatásának, valamint a napszél hatásának vizsgálata lesz a Jupiter körül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.