A pécsi virológusok értékelték a tapasztalatokat. Egyszer vége lesz, de addig indokolt az óvatosság.
Miután Hongkongban megállapították, hogy egy férfi 142 nap után ismételten megfertőződött a koronavírussal, a Pécsi Tudományegyetemen működő Virológiai Kutatócsoport a Facebookon értékelte a helyzetet.
Mint írják, a járvány lefolyását három faktor határozza meg: a kifejlődő immunitás mértéke és tartóssága, a szezonalitás, és a védekező intézkedések hatékonysága.
A hongkongi esetben a második megfertőződést már betegség nélkül, könnyen küzdötte le a páciens szervezete. A jelenséget funkcionális immunitásnak nevezik, amikor a fertőződést ugyan nem gátolja meg a korábbi megbetegedés, de már tünetmentesen esik túl rajta.
Ennél nagyobb védettséget jelent a sterilizáló immunitás, amely a fertőzést is megakadályozza, a Hongkongban dokumentált eset arra utal, hogy ilyenre nem számíthatunk.
Az idővel csökkenő mértékű immunitás jellemző a náthavírusokra, ezeknél néhány hónap után csökken a védettség, és újabb megbetegedés fordulhat elő. Ez ugyan kevésbé kedvező, de még mindig előnyös a koronavírus esetében, mert csökkenti a vírus jelenlétét a közösségekben.
Van teljesen elmúló immunitás is, ilyenkor a megbetegedés intenzitása változatlan a második és további fertőzésnél is. Szerencsére erre nem utalnak adatok.
A kutatócsoport szerint a legvalószínűbb, hogy a funkcionális, illetve csökkenő mértékű immunitás lesz jellemző. Ez jó hír, mert azt jelenti, hogy idővel elhagyhatók a szigorú korlátozások. Ám erre még várni kell, mivel a népesség döntő többsége még nem találkozott a vírussal.
Megjegyzik, hogy a sérülékeny csoportokat továbbra is óvni kell, az ő számukra a védőoltás lesz megoldás. Emellett felhívják a figyelmet az óvintézkedések betartására, így a maszkviselésre, a távolságtartásra és a rendszeres kézmosás fontosságára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.