Egyre csak növekszik az a felhasznált energiamennyiség, ami globálisan szükséges a bitcoin előállításához. A legfrissebb becslés szerint csak az idei évben 63,32 terrawattórát fogyaszthatunk el emiatt.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy a bitcoinbányászat igen sok energiát emészt fel. Ahhoz, hogy sikerüljön hozzájutni, komoly számítási teljesítményre van szükség, és a gyorsaság érdekében minél többtől. Ez azonban az elektromos áram igen komoly felhasználását jelenti – hogy mennyire, az egy friss tanulmányból derült ki.
A Cambridge Center for Alternative Finance hétfőn adta ki legfrissebb jelentését, amely megmutatja, mibe is kerül az emberiségnek a bitcoin bányászata. A becslések szerint az idei évben a termelés mintegy 7,46 gigawattot használ el, ami nagyjából 63,32 terrawattórának felel meg.
[Ebből baj lehet: csak ez az egyetlen dolog 2°C fölé lökheti a globális felmelegedést]
Mivel az áramfelhasználás folyamatosan változik, így a becslést is 30 másodpercenként korrigálják a szakemberek. Ezt ezen a weboldalon keresztül lehet lekövetni, ami jelenleg – a cikk írásának pillanatában – 6,51 GW éves fogyasztást jósol.
A szakemberek átlagosan 0,03-0,05 dolláros kWh-val számoltak – ez nagyjából 9-15 forintnak felel meg –, ami azt jelenti, hogy 1 bitcoin megszerzéséhez 7500 dollárnyi – 2,25 millió forint – elektromos áramot kell elfogyasztani. Ez rengetegnek tűnik, ám még ezzel együtt is megéri a bányászoknak, a bitcoin árfolyama ugyanis jelenleg 3,4 millió forint körül mozog.
[Kriptopénzt bányásztak a munkahelyükön az atomerőmű dolgozói]
Ha a szakemberek által írt tanulmányban szereplő adatokat vesszük alapul, akkor az azt jelenti, hogy a világon nagyjából 7 atomerőmű teljesítménye – vagy 21,8 millió napelemé – csak arra megy el, hogy kriptopénzhez jussanak az emberek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.