A járvány miatt a magyar kis- és középvállalatok 70 százaléka kénytelen volt átállni az online munkavégzésre, amihez megfelelő informatikai háttérre volt szükség. A vállalatok felének ez nem jelentett gondot, ám minden ötödik cégnél komoly fejtörést okozott az új helyzet – derült ki a ServerElite felméréséből.
Az elsősorban használt szerverekkel foglalkozó informatikai vállalkozás tájékoztatása szerint a magyar cégek 21 százalékánál a járványhelyzet tette világossá azt, hogy az informatikai rendszer nem elég fejlett. A több mint 1500 válaszadó 57 százaléka véli úgy, hogy a megváltozott igényeket is ki tudta szolgálni informatikai infrastruktúrája, 22 százalékuknál ez kisebb fejlesztéssel megoldható volt.
“Sok cégnél korábban nem volt jellemző a távmunka, így a biztonságos távoli munkavégzést garantáló VPN szerverek csak kis létszámú munkavállalói elérésre lettek tervezve. A járvány miatt azonban jóval többen, szinte mindenki otthon maradt, ami jelentős kihívás elé állította a cégek informatikai rendszereit” – mondja Marosán Andrea, a ServerElite ügyvezető igazgatója. Mivel korlátozott kapacitások álltak rendelkezésre ahhoz, hogy távolról is használhassák a vállalati rendszereket, így jellemzően két kényszermegoldás született.
Az egyik szerint egyszerre csak a munkavállalók egy részét engedték be. Így nem terhelték le a rendszereket, ugyanakkor az alkalmazottak egy része arra az időre nem tudott dolgozni. A másik megoldás az volt, amikor mindenkit beengedett a szerver – így mindegyik munkavállaló tudott dolgozni, de mivel mindenki lassabban, szintén kiesett jelentős mennyiségű termelékenység.
“Nagyon demotiváló és lehangoló, amikor ugyanannyi idő alatt kevesebb munkát tudunk elvégezni, mert sokkal lassabb a rendszer annál, mint amit megszoktunk” – foglalja össze alighanem sokak tavaszi–nyári tapasztalatát Marosán Andrea.
A felmérésből az is kiderült, hogy a hazai kkv-k 7 százaléka szerint a céges informatikusok felkészültsége nem volt elégséges a helyzet lekezeléséhez. A válaszadók további 38 százaléka nyilatkozott úgy, hogy alapvetően elégedett, de azért a jövőben jó lenne továbbképezni az informatikus kollégákat.
A Covid-19 első hullámának lecsengésével az azonnali beruházásokat a megkérdezettek 44 százaléka további IT-fejlesztésekkel kívánja bővíteni, ezzel felkészülve a későbbi váratlan helyzetek kezelésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.