Azt szeretné a Google, hogy az androidos telefonok használóinak tartózkodási adatai biztonságban legyenek, ezért változtat a harmadik féltől származó alkalmazások használatán.
Az Android 11-es verziójától kezdve a Google arra kényszeríti a telefonon lévő alkalmazásokat, hogy azok az eszköz beépített kamera appját használják, még akkor is, ha alapértelmezésben esetleg egy külsős cég kamera alkalmazása van beállítva. Magyarán: ha a felhasználó egy Android-alkalmazást használ, és fotózni szeretne, akkor az eszköz kameraalkalmazásához kerül, és nincs felajánlás, hogy válasszon appot.
A cél ezzel az, hogy jobban megvédjék a felhasználók helyadatait. Az Androidon dolgozó mérnöki csapat szerint ez megfelelő kompromisszum lehet a felhasználók magánéletének és biztonságának védelme érdekében. Szükség is volt némi magyarázatra, ugyanis korábban volt, aki azt hitte, hiba ez a viselkedés. A változás egyébként nem eget rengető, hiszen nem zárja ki, hogy a felhasználók harmadik fél által készített kamera appokat használjanak.
A döntés hátterében egyébként az áll, hogy még 2019-ben kiderült, hogy több mint 1300 androidos alkalmazás gyűjtött titokban adatokat a felhasználókról, többek között a fotókban tárolt metaadatokból, még akkor is, ha kifejezetten megtagadták számukra az ilyesfajta engedélyt. Az alkalmazások között volt a népszerű fotószerkesztő alkalmazás, a Shutterfly, amelyet azzal vádoltak, hogy GPS-koordinátákat gyűjtött a felhasználók fotóiból, majd elküldte ezeket a saját szervereire.
A kamera appok fejlesztői azonban nehezményezik a Google e lépését, versenyhátrányról beszélnek, illetve arról, hogy az alkalmazásaikat így „másodosztályú polgárokká” minősíti le a Google.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.