Sokévnyi munkájába telt a Microsoftnak, mire elkészítette és kiadta legújabb oprendszerét, a Windows 10-et. A szoftver most lett 5 éves.
Születésnapot tart a Microsoft, de nem elsősorban korosodó munkatársai miatt – a redmondi óriás a Windows 10-et ünnepli, amely mostanában lett ötesztendős: a rendszer hivatalosan 2015. július 29-én jelent meg. A Windowsból nincs 9-es változat, és 11-es sem lesz: a Microsoft a 10-est igyekszik új funkciókkal bővíteni, és egyre fejlettebbé tenni.
A Windows 10 megjelenésekor a Windows 7, 8 és 8.1-es rendszer használói sokáig ingyen frissíthettek. Az eltelt öt év során rengeteg frissítés jelent meg a szoftverhez, és sok esetében zavar is támadt a számítógép működésében. A Microsoftnak igyekeznie kell, hogy a hasonló problémákat kiküszöbölje, ha azt akarja, hogy korábbi elképzelése megvalósuljon: célul tűzték ki ugyanis, hogy
2023-tól minden windowsos számítógépen Windows 10 fusson.
A Windows 10 számos változást hozott a korábbi rendszerszoftverekhez képest: ezek közé tartozik, hogy a felület gyorsabb hozzáférést biztosít az alkalmazásoknak az adatokhoz, csökkenti a lapozófájl használatát, emellett új memóriatömörítési eljárással is rendelkezik. A Windows 10-zel jelent meg a Cortana személyi asszisztens asztali változata, valamint az azóta Chromium-alapokon működő Edge böngésző és a DirectX 12 multimédiás csomag is.
A StatCounter utolsó adatai szerint a világ számítógépeinek mintegy 74 százalékán fut a Windows 10. A Windows 7-et 20 százaléknyian használják, a 8.1-et 5, a Vistát pedig közel 1 százaléknyian.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.